Maszyny budowlane, maszyny rolne i maszyny przemysłowe- wszystkie je łączy jedna cecha wspólna, którą jest nic innego jak napęd hydrauliczny. To właśnie on sprawia, że mogą one działać i pokazywać swój pełny potencjał. Jednak napędy hydrauliczne zwykle są skonstruowane na bazie wielu, innych układów. Okazuje się, że filtr hydrauliczny jest jedną z części układu, a co więcej, spełnia w nim niezwykle ważną rolę. Wobec tego co koniecznie trzeba o nim wiedzieć?
Za co filtr hydrauliczny ponosi odpowiedzialność?
Filtr hydrauliczny, choć z pozoru nie wygląda na niezwykle zaawansowaną część układu hydraulicznego, tak naprawdę ma niezwykle ważną rolę. Okazuje się, że to on w układzie hydraulicznym stoi na drodze zasysania linii oleju, a także pilnuje ciśnienia oleju w jego przewodzie powrotnym, a także odpowiada on za pracę obwodnicy w systemie.
Warto w tym momencie podkreślić, że jedną w podstawowych funkcji filtra hydraulicznego jest przede wszystkim zatrzymanie wszelakich cząsteczek, które mogły by nagromadzić się w nadmiernej ilości, a w efekcie doprowadzić do awarii konkretnych podzespołów, które pracują w układzie hydraulicznym.
Śmiało można powiedzieć, że obecnie, współczesny filtr hydrauliczny jest niezwykle zaawansowanym urządzeniem. Cechuje go przede wszystkim ogromna sprawność oraz niezwykle wysoka czułość. Zastosowanie filtra hydraulicznego pozwala w szybki sposób usunąć zanieczyszczenia, które- jak już zostało to wspomniane- mogłyby doprowadzić do poważnej awarii związanej z układem.
Jak klasyfikuje się filtry hydrauliczne?
Filtr hydrauliczny może występować w wielu różnych wersjach. Zwykle wyróżnia się je ze względu na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Niemniej jednak to właśnie dzięki nim, filtry te mogą wywiązywać się z różnych roli i być stosowane w różnych branżach. Obecnie można wyróżnić:
- filtr hydrauliczny wysokociśnieniowy
- filtr hydrauliczny powrotny
- filtr hydrauliczny ssawny
- filtr hydrauliczny wylewowo-napowietrzający
- filtr hydrauliczny odpowietrzający
- filtr hydrauliczny szczelinowy
Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że filtr hydrauliczny musi być dobrany do każdego urządzenia w sposób całkowicie indywidualny. Warto w tym celu stosować się do zaleceń producenta konkretnej maszyny. Zwykle to modele wysokociśnieniowe są najbardziej zaawansowane, gdyż mają one za zadane pracować w układach zamkniętych, które dodatkowo mają znacznie podwyższone ciśnienie. Z tego też powodu filtry hydrauliczne wysokociśnieniowe zwykle wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia.