Glistnik (jaskółcze ziele)

0
911

Glistnik jaskółcze ziele powszechnie znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Zawiera szereg substancji odpowiedzialnych za poprawę zdrowia i samopoczucia. W lecznictwie wykorzystuje się zarówno wyciąg z jego ziela, jak i korzenia. Co warto wiedzieć o jego zastosowaniu?

Glistnik jaskółcze ziele – co to jest i jaką ma historie?

Glistnik jaskółcze ziele to pospolicie rosnąca roślina na terenie niemal całej Europie – w Polsce często uważana jest za chwast. Jego inne nazwy to złotnik, glistewnik lub zioło od brodawek. Roślina ta, chociaż tak pospolita wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych, które wykorzystywane są już tysiącleci. Najstarsze podania mówią, że chętnie stosowano go już w starożytnej Grecji. Znany uczony tamtych czasów Dioscorides wykorzystywał glistnik na wypadek gorączki, natomiast inny Pilniusz przypisywał mu nawet moc przywracania wzroku. Chętnie posługiwano się nim również w lecznictwie ludowym. Wyciskany sok ze złamanej łodygi rośliny aż do dzisiejszego dnia skutecznie pomaga pozbyć się kurzajek. Niemal od zawsze wykorzystywano jego przeciwbólowe oraz obniżające ciśnienie krwi działanie. Wyciągi alkoholowe robione na jego podstawie regulowały działanie przewodu pokarmowego.

Kiedy warto po niego sięgać?

Glistnik jaskółcze ziele to łatwo dostępna roślina, której prozdrowotne właściwości wykorzystywane są aż po dziś dzień. Tak naprawdę, wraz z upływem czasu odkrywa się jego nowe zastosowanie w walce o zdrowie i dobre samopoczucie – a właściwości te są potwierdzone naukowo. Sok z tej rośliny ma działanie bakterio- i wirusobójcze, dlatego tak chętnie używany jest do leczenia kurzajek i brodawek. Wystarczy smarować zmianę kilka dni, aby całkowicie zniknęła. Glistnik jaskółcze ziele doceniają też kobiety ze względu na działanie rozkurczowe – to skuteczny środek na bóle menstruacyjne oraz ogólnie na bóle brzucha. Działa on rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, oskrzeli, a nawet narządów rodnych. Przetwory z jego wykorzystaniem przynoszą ulgę w migrenie i astmie oskrzelowej. Czy to oznacza, że każdy bez przeszkód może korzystać z jego właściwości? Jak z każdą substancją o właściwościach leczniczych, w tym przypadku również należy zachować ostrożność. Stosowanie dużych dawek glistnika może powodować bóle brzucha, nudności i biegunki. Niekiedy nawet doprowadza do ciężkiego zatrucia, objawiającego się zawrotami głowy, śpiączką oraz zaburzeniami świadomości. Sytuacje takie jednak zdarzają się rzadko i najczęściej pojawiają się po podawaniu dużych dawek substancji przez okres powyżej dwóch miesięcy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here