Jak naprawić popękane fugi?

0
6037
Jak naprawić popękane fugi?

Przestrzeń jaka znajduje się na ścianach czy podłogach między płytkami ceramicznymi zostaje wypełniona masą zwaną zaprawą. Ta powierzchnia określana jest natomiast w budownictwie mianem fugi. Jest ona po to, aby z jednej strony zapewniała właściwą dekoracyjność pomieszczenia, a z drugiej pełni funkcję techniczną.

Niestety, wraz z biegiem czasu i ciągłym użytkowaniem wnętrz domowego użytku, zwłaszcza kuchni czy też łazienki, gdzie fugi w towarzystwie płytek występują najczęściej, dochodzi do spękania tychże przestrzeni, ich odbarwień, wykruszenia czy uszkodzenia.

Jeżeli nie zadbamy o ich właściwe zabezpieczenie, może dojść do odspojenia się płytek. Warto zatem odpowiednio zaradzić, wykonując prace naprawcze jak najszybciej.

Do najpoważniejszych zniszczeń fug dochodzi w płytkach na zewnątrz budynku, na przykład na schodach wejściowych, elewacjach, balkonach i tarasach, a to z tego względu, iż są one narażone na ciągłe działanie drastycznie zmieniających się warunków atmosferycznych, w tym zmieniające się niekiedy diametralnie temperatury. Jeżeli dojdzie do pęknięć fug, wówczas może w te miejsca przenikać woda, w szczególności w okresie sezonu zimowego czy roztopów, kiedy dochodzi do zamrażania i rozmrażania. W konsekwencji, płytki pękają, odlepiają się, zarysowują.

Wymaga to wówczas natychmiastowej wymiany na nowy model, bo tak mocno naruszonych kafelków raczej nie da rady w żaden sposób poprawić, aby estetycznie i praktycznie znów nadawały się do użytkowania w danym wnętrzu.

Nim jednak zaczniemy działać, trzeba popatrzeć na to, co stało się bezpośrednią przyczyną powstałych uszkodzeń. Problem może tkwić w spoinie, ale także wykorzystywanym do jej wypełnienia tworzywie. Najczęściej to jednakże efekt eksploatacji okładziny z płytek. Do tego przyczyną jest nierzadko niestabilne podłoże bądź złe wykonanie kładzenia płytek i robienia fug.

By ocenić sytuację, najlepiej jest określić przebieg pęknięć oraz ich szerokość. Jeżeli zauważysz chociażby drobne odspojenie, nie czaj, ale wędruj do sklepu z płytkami w celu wymiany kafelków na nowe. Zaleca się, aby okładzina płytkowa na zewnątrz obiektów wyróżniała się polami dylatacyjnymi wielkości do dziewięciu metrów kwadratowych, a w środku do trzydziestu sześciu metrów kwadratowych. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, niestety spoiny mogą ponownie pękać.

Jak naprawić popękane fugi?

Wykruszone oraz popękane spoiny należy zupełnie wymienić, nie fragmentarycznie, lecz w całości. Możemy skorzystać w tym celu z ręcznych metod – dłubiąc rylcami albo mechanicznie – poprzez zastosowanie właściwych do tego elektronarzędzi. Niektóre ich modele oczyszczają sprężonym powietrzem.

Przyda się także odkurzanie odkurzaczem przemysłowym. Jeżeli spoiny są pęknięte wyłącznie na powierzchni, a nie doszło do ich wykruszenia, warto zwrócić uwagę na to, żeby nie od razu wymieniać je w pełni, zaś tylko naprawić. W tym celu przyda się nanoszenie tak zwanego renowatora do spoin, a więc tworzywa budowlanego jakie jest gęstą masą.

Nakłada się ją pędzlem czy też gąbką bezpośrednio na spoiny. W ten sposób eliminujemy spękania.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here