Jak ocieplić poddasze?

0
2660
Jak ocieplić poddasze?

Jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów projektów domów wolnostojących są koncepcje z poddaszem użytkowym. Niezależnie od tego czy od razu tę część domu robimy czy też ją wykańczamy i zamykamy, a z czasem gdy przyjdzie taka potrzeba urządzamy, zawsze warto poddasze stosownie ocieplić. W tym celu możemy wykorzystać szereg rozmaitych materiałów budowlanych.

O tym, dlaczego zadbanie o stosowne ocieplenie i właściwą, poprawnie wykonywaną izolację dachu jest tak istotne, dowiesz się z poniższych fragmentów naszego wirtualnego poradnika.

Poddasze użytkowe to znakomite miejsce na urządzenie sypialni dla Twojego malucha, pokoju dorastającego nastolatka, który chce mieć trochę prywatności, domową siłownię czy pralnię. Jest bardzo istotne, aby żyło nam się w tym obiekcie komfortowo, a w tym celu niezbędne jest wykonanie stosownej izolacji dachu. Nie jest to łatwy zabieg do zrobienia, dlatego też do kwestii ocieplenia trzeba się stosownie przygotować. W tym zakresie zaczynamy zwłaszcza od wyboru odpowiednich materiałów budowlanych a także ustalenia etap po etapie konkretnych prac budowlanych, jakie będziemy wykonywać, aby cały proces przebiegł profesjonalnie.

Dla osób, które mają projekt domu z poddaszem użytkowym, ale wychodzą z założenia że lepiej to zostawić i nie tracić niepotrzebnie pieniędzy na roboty w lokum, jakie będzie nieużytkowane, mamy jedną cenną wskazówkę – wykonanie właściwej izolacji dachu w tym miejscu jakim jest poddasze stanowi najlepszy sposób na oszczędzanie. Jest to inwestycja na bardzo długie lata ciągłej eksploatacji, a redukcja kosztów będzie długoterminowa i zwróci się bardzo szybko.

O ile Twoja ekipa czy Ty sam zrealizuje ocieplenie odpowiednio, możesz być pewien, że zaoszczędzić nawet do dwudziestu pięciu procent ciepła, jakie bez izolacji wydobywa się z obiektu mieszkalnego. W konsekwencji tego, zyskasz mniejsze rachunki za ogrzewanie w sezonie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym.

Jak ocieplić poddasze?

Dobra izolacja pozwala także na to, aby polepszyć akustykę, czyli jeśli dobierzemy wartościowy materiał, jego struktura pozwoli tłumić dźwięki. Pochłania się tym samym energia akustyczna. Nie dociera do nas wydobywający się z zewnątrz hałas, a więc nawet jeżeli wieje silny wiatr czy sąsiad z domu obok wierci, nie będziemy tego słyszeli, a jeśli już to naprawdę w niewielkim stopniu. Kolejna kwestia to komfort – masz ocieplone poddasze, zatem w każdej chwili możesz na nie wnieść meble i zrobić z niego część do zamieszkania.

Izolacja dachowa ma jak widać szereg korzyści, ale o tym czy rzeczywiście będzie to odpowiednia inwestycja, która zwróci się z perspektywy czasu, zadecyduje także w dużym stopniu materiał z jakiego skorzystamy do naszych prac izolacyjnych. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym typem tworzywa jest wełna mineralna, która występuje głównie w dwóch charakterystycznych rodzajach- jako wełna skalna i wełna szklana. Ta pierwsza odmiana to surowiec wykonywany z dolomitu, bazaltu, gabro, kruszywa wapiennego.

Niekiedy w jego skład wchodzą także surowce odpadowe w postaci żużlu wielkopiecowego czy brykietu mineralnego. Ta druga z kolei to efekt zastosowania stłuczki szklanek pochodzącej częstokroć z procesów recyklingu bądź kwarcu. Niekiedy ta wełna służy do tworzenia specyficznych mat i płyt. Cechuje ja mniejsza gęstość.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here