Jak pielęgnować amarylis w domu: Poradnik krok po kroku

0
27
rośliny

Amarylis to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych, która zachwyca okazałymi i kolorowymi kwiatami. Pomimo że jego kwitnienie przypada na okres zimowy, odpowiednia pielęgnacja pozwala cieszyć się jego urodą także w innych porach roku. Wbrew pozorom uprawa amarylisa w domu nie jest trudna, jednak wymaga konsekwencji i regularności. Wyjaśnijmy krok po kroku, jak prawidłowo sadzić, podlewać i pielęgnować te rośliny, aby przez długi czas cieszyła oko pięknymi kwiatami i zdrowymi liśćmi.

Podstawowe zasady dotyczące uprawy amarylisa

Kwiaty zwartnicy osiągają nawet 20 cm średnicy i występują w różnych kolorach, począwszy od białego przez różowy, aż po intensywną czerwień. Okres kwitnienia przypada na babie lato i wtedy też amarylis staje się prawdziwą ozdobą domu. Kwiatostany rosną na pustej w środku łodydze, której wysokość sięga do 60 cm. Liście na końcach mają bardzo intensywny, zielony kolor, dlatego wszelkie ślady zbyt intensywnego nasłonecznienia są dobrze widoczne.
Amarylisy najlepiej postawić w głębi mieszkania, aby nie były narażone na promieniowanie ultrafioletowe. W okresie kwitnienia rekomendowane jest użycie odżywki do roślin kwitnących, a także regularne usuwanie przekwitłych kwiatów. A jak wygląda kwestia samego sadzenia? Zwartnica najlepiej rośnie w mniejszych pojemnikach, a preferowany czas sadzenia przypada na późną jesień. Cebulki należy wysadzić na świeżej i żyznej ziemi, pamiętając, aby zostawić około 1/3 nad powierzchnią.

Jak często podlewać amarylis?

Pielęgnacja zwartnicy nie powinna sprawić problemu nawet początkującemu ogrodnikowi, o ile przestrzega kilku prostych zasad. Jeżeli chodzi o podlewanie, najlepiej używać przefiltrowanej bądź przygotowanej i odstanej wody, aby uniknąć nadmiernej podaży minerałów i mikroelementów. Nawożenie rośliny jest równie proste i opiera się na zastosowaniu nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących. Pierwsze nawożenie należy wykonać w momencie pojawienia się pąków i kontynuować przez cały czas kwitnienia.
Kiedy liście zaczną powoli żółknąć i schnąć, to znak, że roślina przechodzi w stan spoczynku i wymaga coraz rzadszego podlewania. Po stopniowym ograniczeniu nawadniania należy całkowicie zaprzestać podlewania i pozwolić cebulce na pełną regenerację. W tym czasie amarylis powinien być przechowywany w chłodnym miejscu i temperaturze około 10-15 stopni Celsjusza.

Co zrobić, aby amarylis zakwitł na Boże Narodzenie?

Biorąc pod uwagę, że czas od posadzenia do zakwitnięcia amarylisa to około 6-8 tygodni, najlepiej posadzić go na początku listopada – wówczas będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby przejść przez fazę wzrostu i kwitnienia, osiągając pełnię rozkwitu na przełomie grudnia i stycznia, tuż przed gwiazdką lub w trakcie świąt. Pamiętaj, że w pierwszym okresie po posadzeniu, przez około 6–8 tygodni, cebulce powinno zapewnić się temperaturę 18–22 stopni Celsjusza, aby pobudzić ją do wzrostu. Po okresie wzrostu roślina przechodzi w fazę kwitnienia, a regularne podlewanie i odpowiednia ilość światła sprawią, że zakwitnie w planowanym terminie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here