Nie musisz bać się, że Twoje mieszkanie zostanie zagracone, kiedy będziesz dysponował niewielkim korytarzem. To pomieszczenie przejściowe pomiędzy poszczególnymi pokojami Twego gospodarstwa domowego, jakie by ono nie było, zawsze da się urządzić tak, aby nie było kłopotu ze swobodnym przemieszczaniem się oraz wrażeniem, iż lokum jest wąskie, ponure i mało przytulne. Kilka ciekawych wskazówek na ten temat dowiesz się bezpośrednio z naszego poradnika wirtualnego. Zapraszamy do lektury poniższych fragmentów.
Przedpokoje bardzo często z założeń projektowych są planowane jako wąskie i niestandardowe kształtem, przez co ciężko jest je odpowiednio zagospodarować. Niekiedy są zmniejszane przez architektów, a to wszystko po to, aby móc zyskać na powierzchni na przykład salonu czy wydzielić dodatkowo jadalnię. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że otwierając na oścież drzwi, to właśnie korytarz rzuca się w oczy jako pierwszy, stanowiąc swego rodzaju wizytówkę Ciebie, jako gospodarza.
Dlatego też tak bardzo ważne jest zaplanowanie jego stosownego wyposażenia. Aranżacja powinna być przede wszystkim nie tyle estetyczna, co w pierwszej kolejności bardzo funkcjonalna i praktyczna. Stwórz wystrój korytarza tak, by był wygodny, stylowy i żeby przy tym nie wiązało się to z przysłowiowym spłukiwaniem się do suchej nitki pod względem finansowym.
Przedpokoje w miejskich blokach są małe, bo zyskuje się na tym większy metraż pomieszczeń pozostałych, a korytarz traktowany jest jako swego rodzaju lokum techniczne. Są jednakże liczne triki designerskie, jakie umożliwiają wymodelowanie nawet nietuzinkowego powierzchniowo korytarza w należyty sposób. Kieruj się przy tym natomiast kilkoma sprawdzonymi i zawsze skutecznymi trikami.
Istotna kolorystyka
Niezmiernie ważna okazuje się nadawana Twemu przedpokojowi kolorystyka. Ściany powinny nie przytłaczać, a przecież najbardziej przytłaczające są barwy. Odcienie kolorystyczne warto zatem wybierać jak najjaśniejsze. Wtedy dodadzą przejrzystości i przestronności nawet stosunkowo niewielkiemu korytarzowi.
Nie eksperymentuj tu z niestandardowymi barwami, mocnymi czy intensywnymi. Raczej trzymaj się klasyki – biel, beż, krem, delikatny popiel, szarości czy jak chcesz bardziej oryginalnie – pastele. Odpada brąz, grafit czy nawet granat oraz bordo, bowiem one doprowadzą do złudzenia optycznego, iż wnętrze jest jeszcze mniejsze niż faktycznie wynosi jego metraż. W kontekście kolorystyki należy wspomnieć nie tylko o odcieniach ścian, ale również i podłóg.
Istotne jest, żeby były one także jak najbardziej jasne. Jeżeli zaś stawiasz na ciemną podłogę, to wybierz na pewno jasny sufit, które będzie swego rodzaju kontrastem.
Nie za dużo mebli
Elementy meblowe wyposażające Twój przedpokój nie powinny być natomiast przesadzone gabarytowo. Postawmy na asortyment nieduży wielkością, prosty, niewyszukany i nie szczególnie fantazyjny. Ważne jest tu raczej nie tyle zdobienie, ale zagospodarowanie posiadanej przestrzeni tak, by była funkcjonalna. Niech więc na takim przedpokoju znajdzie się to, co powinno – szafka na buty, garderoba, wieszak na ubrania. Co więcej jest bowiem potrzebne na takiej powierzchni?
Oświetlenie gra rolę
Bardzo dużo zdziałać może natomiast kwestia doboru takiego, a nie innego oświetlenia. Wiadomo, że najlepiej, aby do naszego wąskiego, niewielkiego przedpokoju trafiało jak najwięcej światła naturalnego, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, postawmy na dobrze świecące, mocno palące się a nie jedynie tlące lampy. Wybierzmy do nich intensywne żarówki oraz nie zapomnijmy o zastosowaniu lustra, jakie pozwala na efekt złudzenia optycznego poszerzenia pomieszczenia.