Jak wybrać karmę dla kota? Poradnik dla przyszłego właściciela

0
727
kot

Sucha czy mokra? Zwykła czy premium? W głowie przyszłego właściciela kota może pojawić się naprawdę wiele pytań dotyczących karmy dla zwierzaka. Prawidłowe odżywianie ma niebagatelny wpływ na zdrowie czworonoga i może zapobiec kosztownym wizytom u weterynarza. Dieta może nawet znaleźć odzwierciedlenie w zachowaniu podopiecznego. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem karmy dla kota.

Zwróć uwagę na skład

Zbilansowana dieta to podstawa, dlatego podczas wizyty w stacjonarnym lub internetowym sklepie internetowym należy przyjrzeć się etykietce. Substancji znajdujących się na szczycie listy składników jest najwięcej. Najważniejsze jest w tym przypadku białko, które jest substancją budulcową i głównym źródłem energii. Optymalna zawartość białka w suchej karmie wynosi ok. 30-40%, natomiast w przypadku mokrej karmy jest to 10%.

Warto jednocześnie podkreślić, że koty potrzebują przede wszystkim białka zwierzęcego. Nie tylko jest bardziej wartościowe dla zwierzaka, ale także jest przez niego znacznie lepiej trawione niż białka roślinne. Ponadto w karmach ze sklepu Pet Centrum często pojawia się tauryna, która nie jest wytwarzana przez koci organizm w wystarczających ilościach. Ten ważny aminokwas odpowiada m.in. za kondycję serca i wzroku kota. Mile widziane są również witaminy i minerały.

Dopasuj karmę do potrzeb kota

Kluczową kwestią jest także umiejętne dobranie karmy do potrzeb zwierzaka. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wiek kota. W pierwszym roku życia warto sięgać po produkty przeznaczone dla młodych kotów, ponieważ są one często bardziej kaloryczne i bogatsze w składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Z kolei starszym kotom można podawać karmę, która wzmacnia stawy i zapobiega tyciu związanemu ze spadkiem aktywności fizycznej.

W ofercie sklepu Pet Centrum można również znaleźć pożywienie przeznaczone dla kotów po kastracji i sterylizacji. Ponadto ważną częścią asortymentu są różnego rodzaju karmy lecznicze, które są przeznaczone dla kotów z konkretnymi problemami zdrowotnymi np. chorobami nowotworowymi lub przewlekłą niewydolnością nerek. Istnieją również specjalne karmy dla kotów z nietolerancją pokarmową, nieprawidłowym trawieniem i innymi dolegliwościami gastrycznymi.

Postaw na różnorodność

Dieta kota nie powinna być nudna, ponieważ zwierzak może dość szybko stracić zainteresowanie karmą. Ponadto zróżnicowane posiłki są gwarancją tego, że zwierzak otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Najlepszym pomysłem z całą pewnością jest wprowadzenie odżywiania mieszanego, czyli łączenia karmy suchej i mokrej. W obu przypadkach kluczowe jest prawidłowe ustalenie porcji i dostęp do wody.

Sucha karma jest lżejsza, jednak nie zawiera zbyt dużo wody, której jest znacznie więcej w mokrym, bardziej sycącym pożywieniu. Nie należy zniechęcać się, jeśli kot nie będzie zainteresowany którymś rodzajem karmy. W takim przypadku warto po prostu sięgnąć po inny smak lub inną markę. Co więcej, różnorodność mięs jest wręcz zalecana dla zdrowia czworonoga. Zmieniając markę, należy natomiast poszukać produktów o podobnym składzie i wartościach odżywczych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here