Zabudowa balkonów dzieli się na dwa podstawowe typy: ramowa oraz bezramowa. Konstruowane są one przede wszystkim z aluminium oraz szkła hartowanego, które jest niezwykle odporne na stłuczenie. Pozwala to na zwiększenie nie tylko estetyki zagospodarowanej przestrzeni, ale także zwiększa jej bezpieczeństwo oraz komfort eksploatacji. Oba modele rozwiązań zabudowy balkonu posiada swoich zwolenników, lecz z roku na rok widać, że bezramowa zabudowa balkonu jest wybierana coraz częściej. Podyktowane jest to prawdopodobnie wyrównywaniem cen obu modeli zabudowy przy posiadaniu bardzo zbliżonych walorów estetycznych.
Zalety zabudowy bezramowej
Mimo, że modele zabudowy balkonów są pod względem przeznaczenia bardzo do siebie zbliżone, to jedynie zabudowa bezramowa umożliwia niczym nieograniczoną obserwację tego co dzieje się poza balkonem. W tym systemie szyby osadzane są w taki sposób by ich łączenia były praktycznie niewidoczne. Nie wykorzystuje ona profili pionowych, a poszczególne elementy zabudowy działają niezależnie podczas otwierania i zamykania. Dzięki temu balkon może stanowić zarówno miejsce, w którym możemy grzać się w promieniach letniego słońca jak i obserwować w cieple mroźne zimowe poranki. Daje to bardzo szeroki wachlarz na aranżację takiej dodatkowej przestrzeni. Jednym z nich wiąże się z założeniem w tym miejscu małego ogrodu, którym cieszyć się będziemy mogli nawet podczas największych mrozów.
Od czego zacząć projektowanie zimowego ogrodu?
Przy takiej aranżacji bardzo istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na to by wybrać oraz dobrze zakonserwować wszelkie elementy izolacyjne balkonu. Dodatkowo pamiętajmy, żeby utrzymywać na balkonie w miarę stabilną temperaturę lub specjalnie dopasowaną w przypadku bardziej wymagających roślin. W tym celu warto zostawiać uchylone drzwi balkonowe bądź zaopatrzyć się w biokominek lub lampy intensywnym świetle, które wprowadzą nieco ciepła w ujęciu zarówno dosłownym jak i aranżacyjnym. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie dodatkowych rolet np. bambusowych podkreślających naturalny styl dekoracji.
Rozlokowanie roślin w zimowym ogrodzie
Podobnie jak w przypadku tradycyjnego ogrodu w aranżowaniu flory balkonowej powinniśmy kierować się upodobaniami i potrzebami wybranych roślin. Gatunki lubiące cień powinny znaleźć się dalej od okien. Natomiast rośliny, które lubią silną ekspozycję na światło znajdą swoje miejsce tuż przy oknach, choć co warto podkreślić niektóre gatunki nie lubią bezpośredniego dotyku szyb, gdyż grozi to wystąpieniem u nich odparzenia lub odmarznięcia pomimo utrzymania relatywnie stabilnej temperatury w zabudowanym balkonie.