Jaka pościel dla osoby uczulonej na roztocza?

0
4186
Jaka pościel dla osoby uczulonej na roztocza?

Roztoczy nie da rady się wyzbyć, niezależnie w zasadzie od tego jak bardzo skrupulatnie przykładamy się do naszych codziennych prac porządkowych. W szczególności gromadzą się one w tekstyliach, a tkaniny takie jak chociażby materiały pościelowe są ich istnym siedliskiem.

Co jednak w przypadku uczulenia na te pasożyty? Jak dobierać komplety pościeli, żeby alergik mógł cieszyć się zdrowym, komfortowym i spokojnym snem? O tym dowiesz się z fragmentów poniżej.

Roztocza najmocniej uaktywniają się właśnie nocą, kiedy śpimy. Wynika to z faktu, iż tworzą one sobie tak zwany mikroklimat, bazując na wytwarzanym przez człowieka podczas kilkugodzinnego odpoczynku – cieple. Istotne jest także to, że panuje wtedy spora wilgotność powietrza, my się pocimy, będąc przykryci od stóp do głów i dla roztoczy jest to prawdziwa pożywka.

Z danych naukowych jednoznacznie wynika, że wbrew powszechnym opiniom, o wiele więcej roztoczy znajduje się nie tyle w dywanach czy wykładzinach i chodnikach, co w naszych prywatnych…łóżkach. Dlatego też, wiedząc, iż mamy alergię na te pasożyty, koniecznie powinniśmy zatroszczyć się o należyty dobór pościeli.

Pościel musi być dostosowana do jej użytkowników pod względem zarówno wypełnienia, jakie są w niej znajduje, jak także rozmiaru, estetyki i oczywiście gramatury. Gdy w grę wchodzi użytkownik uczulony na roztocza, konieczne jest zastosowanie takiej pościeli, która nadaje się do prania w wysokich temperaturach, ponieważ zdecydowanie pierwszym i głównym zaleceniem będzie pranie na wysokich obrotach i jak najczęściej. Wysokie temperatury pozwalają na to, żeby eliminować roztocza najskuteczniej, zabijając się natychmiastowo.

Jeżeli ktoś słyszy o konieczności zastosowania pościeli odpornej na wysokie temperatury, to pierwsze, po co sięga to po komplety syntetyczne. Tkaniny sztuczne nadają się bowiem do prania na poziomie minimalnie sześćdziesięciu stopni Celsjusza, a bardzo często nawet i więcej. Wówczas nie niszczą się, nie dochodzi do ich odbarwienia itd. Popularne w sklepach z pościelami są na przykład zestawy zrobione z włókien poliestrowych oraz poliestrowo-silikonowych.

Jaka pościel dla osoby uczulonej na roztocza?

W przypadku alergików jest jednak nieco inny typ pościeli zalecany jako numer jeden – specjalistyczne modele antyroztoczowe, a więc takie kołdry i poduszki, które zrobione są z materiałów nieprzepuszczających roztoczy.

Zamiast jednak męczyć skórę i pocić się, nie pozwalając jej oddychać w syntetycznych, sztucznych pościelach, lepiej jest wybierać pościel z wypełnieniem naturalnym, ale bardzo dobrej jakości – na przykład z wełny z alpaki, która okazuje się bardzo odporna na roztocza i ich działanie. Ponadto takie warianty są w pełni antyalergiczne. Nie mają także lanoliny, która jako tłuszcz zwierzęcy wręcz przyciąga do siebie roztocza.

Istotnym czynnikiem jest także jakość pościeli. Powinna ona być atestowana, zaś informacja o tym ateście musi znaleźć się na opakowaniu z pościelą. Popularne, antyroztoczowe atesty to między innymi międzynarodowe, bardzo cenione certyfikaty Allergy Standards Limited oraz Oko-Tex Standard100.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here