Karta kredytowa a karta debetowa – poznaj najważniejsze różnice

0
985
Karta kredytowa

Czy wiesz, czym są produkty bankowe takie jak karta kredytowa i karta debetowa? Dowiedz się, czym się różnią między sobą!

Karta kredytowa i karta debetowa

Karta kredytowa i karta debetowa to bardzo popularne produkty bankowe, których właścicielami jest większość dorosłych Polaków. Używanie zarówno pierwszych, jak i drugich dla większości z nas stało się już normą – dość dodać, że zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego transakcje bezgotówkowe stanowią dużo ponad 90% wszystkich transakcji dokonywanych kartami. Zasadniczo w pewnym sensie można uznać, że biorąc pod uwagę funkcjonalność, karty kredytowe są dość zbliżone do kart debetowych. Mało tego, wizualnie są niemal identyczne, a nierzadko trudno odróżnić kredytówkę od debetówki.

Czy znaczy to, że karta kredytowa to to samo co karta debetowa? Zdecydowanie nie! Ujmując w skrócie: karta debetowa zawsze powiązana jest z posiadaniem rachunku osobistego i operowaniem zgromadzonych na nim środków. Karta kredytowa to natomiast swojego rodzaju kredyt gotówkowy, a jego środki udostępniane są właśnie za pomocą tejże karty. Różnic jest jednak znacznie więcej – poznaj je wszystkie!

Czym się różni karta debetowa od karty kredytowej?

Pomimo wymienionych powyżej podobieństw, w rzeczywistości karta debetowa i karta kredytowa to dwa zupełnie różne narzędzia. Podstawowa różnica odnosi się oczywiście do źródła pochodzenia środków. W przypadku karty debetowej dokonywane płatności lub wypłaty obciążają rachunek bankowy właściciela karty. Karta debetowa jest właściwie „podpięta” pod konto osobiste i do właściciela konta pozostają wyłącznie środki na nim zgromadzone. W bankach istnieje możliwość przyznania limitu debetowego na wniosek właściciela konta, dzięki czemu możliwe staje się korzystanie z pożyczonych środków – to działanie już w większej mierze przypomina kartę kredytową.

Karta kredytowa nie jest jednak powiązana z kontem osobistym. Wypłacane środki pochodzą z przyznanego limitu kredytowego, jest on odnawiany co miesiąc. Należy jednak pamiętać, że właściciel zobowiązany jest do spłaty zadłużenia. Jeżeli zrobi to w okresie bezodsetkowym, nie będzie musiał zapłacić za pożyczkę. Możliwe jest również spłacenie ustalonej kwoty minimalnej – wtedy to pozostałe zadłużenie zostaje rozłożone na oprocentowane raty.

Karta kredytowa od debetowej różni się również kosztami korzystania z obu produktów. Karta debetowa prawie zawsze wydawana jest bezpłatnie do obsługi konta osobistego. Zwykle nie brakuje też ofert, w ramach których korzystanie z karty debetowej jest bezpłatne. Czasem takie warunki uzależnione są od dokonania transakcji na określoną kwotę w każdym miesiącu. W przypadku karty kredytowej opłaty związane z obsługą konta występują już częściej, choć czasem również możliwe jest ich uniknięcie. Jeżeli będziesz spłacał zadłużenie w terminie i unikał operacji, od których odprowadzana jest prowizja, możliwe będzie także uniknięcie pozostałych opłat dodatkowych związanych z kartą kredytową.

Warto też dodać, że zarówno na karcie kredytowej, jak i karcie debetowej znajdują się takie dane jak numer karty, imię i nazwisko jej właściciela, data ważności karty, nazwa banku, do którego karta jest przypisana, oraz logo wystawcy karty. Dawniej karty kredytowe miały wypukłe napisy, obecnie jednak w przypadku obu typów kart zwykle są one płaskie.

Którą kartę wybrać?

Pytanie „jaką kartę wybrać” jest dość często zadawane nie tylko w kontekście wyboru karty, ale też dokonania danej płatności. Odnośnie do wyrobienia karty, wszystko zależy od Twoich potrzeb. Pamiętaj przy tym, że w niektórych przypadkach korzystanie z karty kredytowej może być nawet wygodniejsze niż z karty debetowej – szczególnie jeśli robisz to w taki sposób, aby nie ponosić dodatkowych kosztów. Dlatego też zawsze zapoznawaj się dokładnie z warunkami użytkowania karty oraz tabelą ewentualnych prowizji.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/208060,karty-kredytowe,karta-debetowa-czy-kredytowa,1,1

Karta debetowa a kredytowa – którą wybrać?

https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-a-debetowa-czym-sie-roznia

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here