Konwertery satelitarne – co warto o nich wiedzieć?

0
1043
antena tv

Obecnie telewizja satelitarna jest chyba najlepszą metodą do odbioru dużej ilości kanałów w dobrej jakości. Aby jednak było to możliwe, potrzebujemy nie tylko tunera i abonamentu od dostawcy, ale także dobrej jakości zestawu satelitarnego. W jego skład wchodzi z kolei kilka elementów i żadnego z nich nie można bagatelizować. Czasem to nawet kabel antenowy może powodować problemy z sygnałem. Równie ważny jest konwerter satelitarny, który znajduje się naprzeciwko talerza i zbiera z niego sygnał, podając go dalej do tunera. Na co w takim razie zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Jak działa konwerter satelitarny?

Artykuł warto zacząć od tego, czym tak właściwie jest i co robi konwerter satelitarny. Otóż jest to niewielkie urządzenie, które zbiera skoncentrowany sygnał odbity przez talerz satelitarny. Sygnał ten o częstotliwości od 10,7 do 12,75 GHz konwertowany jest w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, czyli 950-2150 MHz. Tak przerobiony sygnał z pomocą kabla koncentrycznego trafia do tunera satelitarnego, który następnie odczytuje go i przesyła do telewizora w znanej nam formie obrazu i dźwięku.

Jaki konwerter wybrać? Rodzaje

Skoro już wiadomo, jak działa i do czego służy konwerter satelitarny, to warto dowiedzieć się o jego rodzajach. A tych na rynku jest niemało, co może znacznie utrudnić wybór. Nie warto jednak kierować się niską ceną i lepiej przemyśleć przyszłościowe użycie instalacji satelitarnej, ponieważ to właśnie to będzie miało duże znaczenie przy wyborze danego typu konwertera. Warto wspomnieć, że niepoprawny jest podział na konwertery analogowe i cyfrowe, a obecnie produkowane urządzenia nie różnią się jakoś znacznie parametrami. Tak więc nasz wybór sprowadza się tak naprawdę do tego, ile tunerów będziemy chcieli obsłużyć przy pomocy jednej anteny.

Konwertery satelitarne występują więc w wersji mono, twin, quad i octo, które kolejno mogą obsłużyć 1, 2, 4 i 8 niezależnych od siebie tunerów. Jeśli mówimy o tunerach PVR (z opcją nagrywania), to liczba ta zmniejsza się dwukrotnie. Oznacza to, że do jednego tunera PVR będzie nam potrzebny konwerter twin, a do czterech takich tunerów konwerter octo.

Po co konwerter quattro?

Konwerter satelitarny quattro jest często mylony z konwerterem quad. Jest to jednak nieco inne urządzenie. Konwerter quattro nie jest czteroma niezależnymi konwerterami zamkniętymi w jednej obudowie. Na każde wyjście podaje sygnał o innej częstotliwości, przez co do poprawnego działania potrzebny jest multiswitch. Zaletą tego rozwiązania jest to, że przy odpowiedniej konfiguracji możemy do jednej anteny satelitarnej podpiąć nawet kilkadziesiąt tunerów!

Co daje konwerter unicable?

Konwertery unicable to dość nowa technologia. Są podobne do konwerterów quattro i można do nich podpiąć cztery tunery. Zaletą jest jednak to, że nie musimy ciągnąć z niego czterech kabli. Konwertery unicable są obsługiwane przez jeden kabel idący do pierwszego tunera obsługujące technologię unicable. Dopiero stąd doprowadzamy sygnał do kolejnych tunerów w instalacji. Dodatkowo producenci dają możliwość podpięcia zwykle jednego dodatkowego tunera nieobsługującego tej technologii. Konwertery unicable upraszczają więc instalację do jednego kabla, lecz wymagają urządzeń obsługujących taką opcję.

Jaki konwerter satelitarny najlepszy?

Każdy konwerter będzie lepszym wyborem do innych zastosowań. Do obsługi kilku tunerów najlepiej sprawdzi się konwerter unicable pod warunkiem kompatybilnych urządzeń, a z kolei do jednego tunera wystarczy tańszy konwerter typu mono lub twin. Obecnie nie ma też większych różnic w samych parametrach konwerterów, więc odpowiedź na pytanie o najlepszy konwerter można sprowadzić do tego, że będzie to ten najlepiej wykonany. Urządzenia te są bowiem wystawione na ciągłe działanie warunków atmosferycznych i wbrew pozorom to nie wilgoć jest największym zagrożeniem. Okazuje się, ze konwertery słabej jakości potrafią się rozpaść pod wpływem działania promieniowania UV pochodzącego od świecącego słońca.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here