Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego – co warto wiedzieć?

0
2158
Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego – co warto wiedzieć

Planujesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego i wziąć na ten cel kredyt hipoteczny? Musisz się zatem przygotować na konieczność spełnienia określonych warunków i dopełnienia niezbędnych formalności. Poniżej podpowiemy Ci, jak krok po kroku zaciągnąć takie zobowiązanie i na co zwrócić uwagę, by uzyskać korzystne warunki kredytowania.

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny na zakup używanego mieszkania jest nieco prostszy niż w przypadku kupowania nowej nieruchomości od dewelopera. Przede wszystkim wymaga dostarczenia mniejszej liczby dokumentów, co zwiększa szanse na krótszy czas oczekiwania na finansowanie.

Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny

Zakup mieszkania na rynku wtórnym i sfinansowanie go z pomocą kredytu bankowego wymaga czasu i wykonania wielu ważnych czynności. Kluczowym etapem jest odpowiednie przygotowanie się do całego procesu wnioskowania o finansowanie – od niego zależeć będzie szybkość załatwienia formalności w banku, a także to, jakie warunki kredytowania uda Ci się uzyskać. Co zatem należy zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny? Od czego zacząć?

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania jest poważnym zobowiązaniem – opiewa na dużą kwotę i należy go spłacać przez wiele lat. Mogą go więc zaciągnąć wyłącznie te osoby, które mają odpowiednią sytuacją finansową, pozwalającą im na terminowe regulowanie rat w określonej wysokości. Banki nazywają to zdolnością kredytową. Jest ona wnikliwie analizowana w trakcie rozpatrywania wniosku i od wyników tej analizy zależy decyzja o przyznaniu kredytu. Jeżeli złożysz wniosek o finansowanie w wysokości przekraczającej Twoje możliwości, dostaniesz odmowę jego udzielenia.

Warto więc na samym początku sprawdzić, o jak wysoki kredyt można się ubiegać. Wystarczy, że w tym celu skorzystasz z kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego online – dzięki niemu dowiesz się, na jaką sumę kredytu możesz liczyć, a więc także jakiego mieszkania szukać, jeśli chodzi o cenę zakupu.

Znajdź mieszkanie na rynku wtórnym

Znając swoją zdolność kredytową, możesz wyznaczyć maksymalną cenę nieruchomości, na jaką możesz sobie pozwolić i według tego parametru rozpocząć poszukiwania odpowiedniego mieszkania. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego lokalu, zwróć uwagę na potencjalne koszty związane z jego remontem, ponieważ przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny będzie trzeba poświęcić gotówkę na wkład własny. Sprawdź również stan prawny nieruchomości oraz to, czy ma założoną księgę wieczystą. Kupno mieszkania bez księgi wieczystej jest możliwe, jednak uzyskanie na ten cel kredytu będzie wiązało się ze znacznie większymi formalnościami.

Wybierz najlepsze oferty kredytów hipotecznych

Wybrawszy wymarzone mieszkanie do zakupu, możesz podpisać umowę przedwstępną zakupu mieszkania, w której określone będą warunki i termin sfinalizowania transakcji. Teraz możesz przystąpić do załatwiania kredytu. Najlepiej wybrać 2-3 banki, które proponują najlepsze warunki kredytu hipotecznego. Porównując oferty, zwróć uwagę na takie elementy jak wysokość prowizji oraz marży, wymaganą wysokość wkładu własnego, czy maksymalny okres kredytowania.

W wyborze najlepszej oferty pomoże Ci kalkulator rat kredytu hipotecznego, czyli kolejne internetowe narzędzie służące głównie do obliczania kosztu kredytu i wysokości rat. Przy okazji jednak możesz liczyć na listę banków oferujących w danym momencie najtańsze kredyty.

Pamiętaj, że wniosek możesz złożyć jednocześnie nawet w kilku bankach – jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób zwiększasz szanse nie tylko na otrzymanie finansowania, ale także na zawarcie umowy na możliwie najkorzystniejszych warunkach.

Potrzebne dokumenty

Przy składaniu wniosku o kredyt bank wskaże Ci listę dokumentów, jakie należy dostarczyć. Każda instytucja może mieć w tym zakresie inne wymagania, jednak zazwyczaj taka lista obejmuje:

  • dowód tożsamości – należy go przedstawić jedynie do wglądu pracownikowi banku podczas składania wniosku,
  • dokumenty dotyczące dochodów – np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach oraz wyciąg z konta osobistego z ostatnich 6 miesięcy, na które wpływa pensja,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości – chodzi tu głównie o umowę przedwstępną oraz odpis z księgi wieczystej.

Należy pamiętać, że w przypadku składania wniosku przez osoby pozostające w związku małżeńskim konieczne jest przedstawienie dokumentów dotyczących obojga małżonków.

Podpisanie umowy i uruchomienie środków

Złożenie wniosku wraz z kompletem dokumentów wpłynie na czas jego rozpatrywania – ewentualna konieczność uzupełnienia braków formalnych może wydłużyć cały proces nawet o wiele tygodni. Na decyzję kredytową trzeba czekać zwykle maksymalnie miesiąc. Pamiętaj, że jest ona ważna przez określony czas np. 30 dni, co oznacza, że w tym czasie bank nie może się z niej wycofać.

Mając w ręku pozytywną decyzję kredytową, możesz podpisać właściwą umowę zakupu mieszkania u notariusza. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego jako kupujący będziesz w obowiązku zapłacić podatek PCC.

Bank uruchomi środki z tytułu kredytu hipotecznego dopiero po złożeniu przez Ciebie odpowiedniej dyspozycji oraz dostarczeniu reszty dokumentów – aktu notarialnego zakupu mieszkania oraz potwierdzenia złożenia wniosku o wpis hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku. Pieniądze zostaną przelane jednorazowo na konto sprzedającego w ciągu kilku dni od złożenia dyspozycji.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here