Krew w kale wcale nie jest objawem prawidłowym. Powszechnie sugeruje którąkolwiek spośród wielu chorób układu pokarmowego. Krew w kale to niepokojący symptom dla każdego spośród nas. Jej pojawienie się jest zjawiskiem rzadkim i może mówić o istniejących chorobach. Jedno jest jedne – krew pochodzi z przewodu pokarmowego. Powodów może być mnóstwo, natomiast należy jednak wyjaśnić choroba i udać się w tym pędu do lekarza. Z powodu na swój charakter choroby należy jak najszybciej skonsultować ją ze lekarzem rodzinnym lub – z względu na umiejscowienie – z onkologiem. Na podstawie analizowania palpacyjnego specjalista postawi diagnozę lub zdecyduje o wykonaniu innych potrzebnych badań z wykorzystaniem endoskopu.
Rak jelita a krew w kale
Rak jelita jest najniebezpieczniejszym możliwym scenariuszem składającym się z występowaniem krwi w kale. Krwawienie z dolnych odcinków jelita że być zwiastunem zmian nowotworowych tkanki jelita. W takim wypadku krew w kale pojawia się także na papierze toaletowym oraz na bieliźnie. Uspokoić nas winno to, że rak znaleziony we wczesnym stadium jest uleczalny prawie w 100 %. Zatem warto zadbać o ochronę, czyli systematyczne badanie odbytnicy, co oszczędzi nas przed ewentualnym zachorowaniem.
Jak ustrzec się przed rakiem?
Należy powszechnie się badać ( raz na rok) i spożywać błonnik wspomagający trawienie . Zachorowalność narasta z wiekiem, zatem po 40 r. życia potrzebne jest coroczne palpacyjne badanie jelita, a po 50 r. życia raz na rok wykonywać test na obecność krwi utajonej w kale.
Przypadłość wrzodowa a krew w kale
Te dwie dolegliwości mogą składać się ze sobą jeśli jeszcze dostrzega się rozmaite sygnały kluczowe dla choroby wrzodowej. Są nimi: ucisk w dołku podsercowym pojawiający się niedługo po posiłku lub ucisk pod prawym łukiem żebrowym ok 5 godzin po obiedzie oraz na czczo. Ucisk pojawia się tym później po posiłku im dalszy jest element przewodu pokarmowego, jaki został owrzodzony. Także doświadczanie zgagi, zaparć, mdłości i niestrawności również może wpływać na przypadłość wrzodową. Krew przy tym typu schorzenia ma kolor czarny, bo zdążyła ulec ścięciu po ukończeniu drogi od górnych odcinków przewodu pokarmowego. Jeśli stwierdzimy kluczowe mdłości przypominające fusy od kawy, warto niezwłocznie zająć się tym kłopotem i zawiadomić specjalistę.
Krew w kale – lub toż hemoroidy?
Jasnoczerwona krew w stolcu niejednokrotnie mówi o uszkodzonych żylakach odbytu – hemoroidach. Pojawia się wraz z uciskiem odczuwalnym podczas wypróżniania się. Zatem jeżeli nie dziwi nas pojawienie się krwi, zestawione wraz z dużymi zaparciami lub nagłymi atakami nacisku w okolicach odbytu najprawdopodobniej mamy do czynienia z hemoroidami. Pomimo tego, ze są nieprzyjemne i powodują wielki dyskomfort wystarczy udać się do apteki a bez problemu dostaniemy środki dostępne bez recepty. Wesprą one w zmniejszaniu objawów, jednak najwłaściwszym leczeniem jest chronienie a zatem po ukończonej kuracji zajmuje się odpowiednią dietę, a żylaki odbytu nie będą świadczyły o sobie znać.