Mechanizm okna uchylnego — jak działa mechanizm otwierania okna?

0
286
okna pcv

Okna montowane w domach, biurach czy siedzibach firm stosuje się często mechanizm uchylania skrzydła. Taka forma niecałkowitego otwierania okna pozwala na dopływ świeżego powietrza z zachowaniem bezpieczeństwa i oszczędnością miejsca wewnątrz. Jak funkcjonuje taki mechanizm i z jakich elementów się składa? Oto szczegóły!

Czym jest mechanizm otwierania okna uchylnego?

Aby skrzydło mogło się uchylać, potrzebny jest specjalny mechanizm otwierania okna uchylnego. To w zasadzie zespół elementów, które przy jednoczesnym zastosowaniu pozwalają na otwarcie skrzydła w pozycji uchylnej. Składają się na niego:

  • zawiasy;
  • rozwórka;
  • zasuwnica;
  • zaczepy.

Poprawne działanie wszystkich części składowych pozwala na bezproblemowe uchylanie okna i ponowne zamykanie.

W jakich oknach można zamontować mechanizm uchylania?

Opisywane elementy stosuje się stolarce okiennej bez względu na rodzaj materiału. Oznacza to, że mechanizm do okna plastikowego będzie podobnie funkcjonował również w przypadku ramy okiennej z drewna czy aluminium. Nie oznacza to oczywiście, że takie elementy można między sobą zamieniać. Każda firma produkująca stolarkę okienną stosuje nieco inne sposoby projektowania i wykonania takich zespołów uchylnych.

Jak działa mechanizm okna uchylnego?

Zasada funkcjonowania takiego skrzydła okiennego jest prosta. Wszystko zaczyna się od prawidłowego położenia klamki, które pozwala na uwolnienie okna z górnych zawiasów. W najprostszych słowach mechanizm okna uchylnego działa wtedy, gdy klamka skierowana jest swoim końcem pionowo ku górze, co powoduje, że górne i boczne zawiasy zostają zwolnione. Po przekręceniu klamki do takiej pozycji można pociągnąć za nią do siebie. Wtedy skrzydło uchyla się dzięki prawidłowemu działaniu mechanizmu otwierania okna uchylnego. Za utrzymanie go w takiej pozycji odpowiada rozwórka oraz zawiasy dolne.

Jeśli chcesz zamknąć skrzydło, musisz wykorzystać mechanizm zamykania okna w odwrotnej kolejności. Najpierw dociśnij klamką skrzydło do ramy okiennej, by po całym obwodzie dotykała uszczelek. W kolejnym kroku przekręć zdecydowanym ruchem klamkę do wybranej pozycji. Jeśli chcesz całkiem otworzyć okno, klamka powinna być w pozycji poziomej. Jeśli chcesz je szczelnie zamknąć, skieruj zakończenie klamki pionowo w dół.

regulacja uchyłu okna

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Na czym polega mechanizm regulacji uchyłu okna?

Jeśli Twoja stolarka okienna ma opcję uchyłu, nie oznacza to, że jest wyposażona w jej regulację. Często mechanizm do uchylania okna nie jest wyposażony w dodatkowe akcesoria, co powoduje powstawanie stałej szczeliny za każdym razem. Istnieje jednak opcja, by Twoje okna mogły mieć dodatkowe możliwości. Wystarczy zamontować w nich mechanizm regulacji uchyłu okna.

W jednym z dostępnych sposobów taki zespół uchylający wyposażony jest w okucie na narożniku z dodatkowym uchwytem o zmiennym położeniu. Na ramie okiennej należy zamontować zaczep regulacji uchyłu. Dzięki obu tym elementom można uzyskać kilka stopni rozwarcia uchyłu okna.

Dlaczego występują problemy z mechanizmem okna uchylnego?

Zdarza się, że okno z opcją uchylania nie działa prawidłowo. Niekiedy problemem jest blokada uniemożliwiająca zamknięcie lub utrudnienie w otwarciu takiego skrzydła. Najczęściej mechanizm do okna uchylnego nie jest winny, jednak pod wpływem różnych czynników przestaje działać prawidłowo.

Jeżeli okno nie zamyka się po uchyleniu, należy:

  • docisnąć je w narożniku;
  • zablokować położenie klamki;
  • dociskając skrzydło zmienić położenie klamki na pionowe w górę;
  • zmienić ustawienie klamki na okno zamknięte (pionowo w dół).

Co wtedy, gdy okno nieprawidłowo się uchyla lub są widoczne trudności w jego uchylaniu? Wtedy konieczne jest sprawdzenie czystości całej ramy i mechanizmu okna. Na skutek zabrudzeń (kurzu, pyłu, liści i wody) może dojść do zablokowania działania elementów mechanizmu. Po otwarciu skrzydła należy wyczyścić wszystkie części ruchome. Jeżeli takie działanie nie pomoże, warto wyregulować położenie skrzydła. Taka czynność może zostać wykonana samodzielnie lub przez serwisanta.

Pamiętaj o częstej konserwacji i dokładnym myciu nie tylko zestawu szklanego, ale też elementów otwierania okna. To pozwoli przedłużyć żywotność stolarki okiennej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here