Naprawa spłuczki do WC

0
2700

Niewłaściwie działająca spłuczka do WC to problem, z którym zmierzyć się musiała większość z nas. Najczęściej jednak działamy tutaj metodą prób i błędów, co zabiera czas i może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Jak zabrać się za naprawę właściwie? Co może pójść nie tak?

Głównymi winowajcami źle działających spłuczek są zawór spustowy i zawór napełniający. To właśnie defekt któregoś z nich przeważnie może odbić się negatywnie na naszym rachunku za wodę. Trzecią najbardziej prawdopodobną usterką jest awaria pływaka, który jakimś sposobem zmienił swoje ustawienie, przez co woda nieustannie cieknie. Jak w przypadku większości urządzeń pracujących z wodą, przyczyną awarii może być również niesprawna uszczelka. Problem może wreszcie wynikać z brudnej membrany, co daje efekt podobny do tego, gdy pływak jest źle ustawiony.

Od czego zacząć naprawę spłuczki do WC?

W przypadku awarii najoszczędniej jest zacząć od zamknięcia dopływu wody. Następnie odkręcamy przycisk spłukujący, by móc zdjąć całą pokrywę. Jeżeli winien awarii będzie pływak, nawet niewprawni domowi hydraulicy zauważą, że znajduje się w niewłaściwej pozycji. Prosta ręczna regulacja powinna rozwiązać problem. Podobnie w przypadku zepsutej uszczelki – najłatwiej zlokalizować ją poza spłuczką, gdy woda kapie nam na podłogę. Jeśli uszczelka przepuszcza wodę wewnątrz, należy ostrożnie dolewać wody do zbiornika, obserwując newralgiczne miejsca. Jeśli problemem jest skruszała uszczelka, konieczna będzie wizyta w markecie budowlanym, np. Leroy Merlin i wymiana wadliwej części.

Jeżeli problemem jest nie domykający się zawór napełniający, dochodzi do zablokowania membrany. Przyczyną może być też jej zabrudzenie, dlatego najpierw powinniśmy dokładnie ją wyczyścić. Kiedy doraźne działanie nie pomaga, konieczna będzie wymiana całego zaworu. W tym celu sprawdzamy, czy zamknęliśmy dopływ wody, odłączamy wężyk (pamiętajmy o podstawieniu miski albo wiaderka, gdyż w wężyku nadal będzie znajdować się woda) i demontujemy zawór. Podobnie jak w przypadku pozostałych elementów spłuczki do WC, demontaż i instalacja nowej części nie są zbyt skomplikowane, dlatego śmiało możemy wykonać taką naprawę samemu. Przy okazji takiej wymiany warto wstawić nowe uszczelki, które są dołączone do zestawu.

Ostatni przypadek to awaria zaworu spłukującego (spustowego). Tutaj również rozpoczynamy działania od odcięcia dopływu wody. Kolejnym krokiem jest demontaż mechanizmu dzwonu. Odkręcamy go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie sprawdzamy najczęstsze przyczyny awarii zaworu, a zatem uszczelki i sam spust. Jeśli problemem jest przeciek, wymiana jest szybka i tania, natomiast jeżeli pękł któryś z plastikowych elementów zaworu, może być konieczna wizyta w markecie budowlanym i wymiana całej części.

Niekiedy problemy ze spłuczką postępują lawinowo. Jeden wadliwy element psuje kolejny, co może doprowadzić do tego, że do wymiany nadaje się cały mechanizm. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest kupno takiego samego modelu, aby uniknąć braku kompatybilności czy konieczności przeprowadzenia dodatkowego remontu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here