Niezbędne wyposażenie akwarium: filtry

0
768
akwarium

Każde akwarium powinno zostać wyposażone w odpowiednie akcesoria, które zapewnią jak najlepszą jakość wody i wysoki standard życia dla ryb. Warto przy tym pamiętać, iż tego typu akcesoria muszą być profesjonalnie przygotowane, aby były w stanie znieść nawet trudne warunki, w jakich przyjdzie im pracować: w tym na przykład słoną wodę w przypadku akwariów morskich. Czym zatem powinien charakteryzować się jeden z tych elementów, jakim jest filtr zewnętrzny, aby był jak najbardziej odpowiedni?

Dlaczego w ogóle należy umieścić filtr w akwarium?

Woda w akwarium powinna być zawsze czysta, świeża i spełniająca odpowiednie standardy, dzięki czemu ryby mają możliwość swobodnego życia i rozwoju. Filtr jest niezbędny właśnie w tym celu, aby ją oczyszczać, a także odpowiednio napowietrzać. Dzięki temu umożliwia utrzymanie jej w odpowiednim stanie, co z kolei przekłada się bezpośrednio na zdrowie hodowanych ryb oraz roślin wodnych.

Jak zbudowany jest filtr zewnętrzny?

Filtr zewnętrzny składa się z obudowy, w której znajdują się wszystkie poszczególne jego elementy. Wśród nich znajduje się pompka, podłączona do odpowiedniego ssaka, którego koniec wprowadza się do zbiornika. Wewnątrz znajduje się także system filtrów, które dbają o jej bezpośrednią jakość.

Umieszczany jest na zewnątrz akwarium przy jego górnej krawędzi, zazwyczaj na bocznej lub tylnej ścianie, co zapewnia dwie zasadnicze korzyści: po pierwsze, wymiana filtrów, sprawdzanie jego stanu czy też inne prace serwisowe są niezwykle łatwe. Po drugie, nie zajmuje on miejsca w akwarium i nie jest narażony  na bezpośredni kontakt z wodą ani żyjącymi tam organizmami.

Jak przebiega praca filtra zewnętrznego?

Filtry zewnętrzne, inaczej zwane też kaskadowymi, odznaczają się bardzo prostą i wydajną pracą. Woda jest do nich pobierana przez ssak zasilany pompką, gdzie przechodzi przez system filtrów mechanicznych. Co ważne, podstawowy filtr w postaci gąbki, można łatwo wymienić w nich na inne filtry mechaniczne, na przykład węglowe. Dzięki temu woda zostaje oczyszczona z różnych drobinek, takich jak choćby resztki pokarmu.

Kolejnym krokiem jest system filtrów biologicznych, które pozwalają na usunięcie ewentualnych bakterii, glonów czy innych drobnych istot żywych, jakich nie chcemy mieć w akwarium, aby nie powodowały pogorszenia stanu wody. Dzięki temu jest ona znacznie świeższa, czystsza i zdrowsza, a jednocześnie nie wymaga tak częstej wymiany.

Po przejściu przez system filtracyjny woda przelewa się przez górną krawędź z powrotem do zbiornika kaskadą, co jednocześnie powoduje jej napowietrzenie i odpowiedni przepływ wody w akwarium.

Co ważne, praca filtrów zewnętrznych często może być regulowana za pomocą specjalnych ustawień, pozwalających na optymalizację prędkości przepływu. Samo urządzenie jest ciche i wydajne, co dodatkowo poprawia jakość obsługi akwarium i nie zaburza czasu spędzanego w jego pobliżu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here