Plexi – co to jest?

0
1290
Plexi

Wyroby z plexi powszechnie użytkowane są od lat, choć mało kto wie, że ich historia zaczęła się jeszcze przed II wojną światową. Jak to często bywa, początkowo materiał ten znalazł wiele zastosowań militarnych, by po 1945 roku upowszechnić się w gospodarce cywilnej. Dziś plexiglass spotkać można na każdym kroku – co trzeba wiedzieć na jego temat?

Co to jest Plexi?

Szukając w sklepie czy internecie „plexi” czy „pleksi”, tak naprawę chcemy kupić szkło akrylowe. Różnica w nazwie wynika w tym przypadku po prostu z potocznego języka, który zna też takie określenia, jak pleksa czy też plexiglass – choć w tym ostatnim przypadku mówimy już o konkretnej nazwie handlowej produktu wytwarzanego od przed wojny w Niemczech. Inni producenci szkła akrylowego mają oczywiście swoje określenia, choć wszystkie one oznaczają w zasadzie ten sam wyrób. Warto o tym pamiętać, by uniknąć ewentualnych nieporozumień. Z technicznego punktu widzenia plexi składa się przede wszystkim z polimetakrylanu metylu, czasem z dodatkami innych polimerów i kopolimerów. Wytwarzana jest ona w procesie polimeryzacji rodnikowej lub anionowej. W tym miejscu warto też podkreślić, że dziś produkcja omawianego materiału jest stosunkowo prosta i tania, co ma oczywiście duży wpływ na jego popularność.

Ekstrudowane, wylewane, przezroczyste, kolorowe – rodzaje plexi

Mimo że plexi od poszczególnych producentów nie różni się od siebie w znaczący sposób, to warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa jego typy.

  • Ekstrudowane – w tym przypadku wykorzystywany jest granulat, który po podgrzaniu jest wciskany przez odpowiednie wałki do formy w kształcie płyty.

  • Wylewane – do ich produkcji wykorzystuje się metakrylan metylu w formie płynnej, który jest wlewany do formy i poddawany polimeryzacji.

Ogólnie rzecz biorąc plexi ekstrudowane używane jest z reguły w formie płyt, które świetnie sprawdzą się w prostych zastosowaniach. Z kolei plexi wylewane może przyjąć wiele kształtów i posiada lepsze właściwości fizyczne, dlatego używane jest do bardziej zaawansowanych zastosowań. Oba rozwiązania oferowane są w wariantach bezbarwnych i kolorowych, jednak i w tym przypadku wariant wylewany daje większe możliwości, jeśli chodzi o dobór barw.

Zalety plexi – dlaczego jest tak popularne?

Upowszechnienie się plexi nie byłoby oczywiście możliwe, gdyby materiał ten nie oferował nieprzeciętnych właściwości. Do najważniejszych jego zalet zaliczyć można:

  • Przejrzystość – dzięki czemu plexi z powodzeniem zastępuje zwykłe szkło.

  • Łatwość obróbki – pozwala na dokładne przycinanie elementów i formowanie ich w różne kształty.

  • Przyzwoita wytrzymałość – co najważniejsze, plexi się nie bije tak jak szkło, dzięki czemu jest bezpieczniejsze w użytkowaniu, jest też elastyczne i odporne na działanie promieni UV.

  • Lekkość – masa płyty z plexi w porównaniu do podobnego produktu ze szkła jest zdecydowanie mniejsza.

  • Użyteczność – płyty plexi nie tworzą dużych refleksów światła, są łatwe w czyszczeniu i mogą nadawać się do kontaktu z żywnością.

  • Ekologiczność – plexi dość łatwo można poddać recyclingowi,

Bardzo ważną przewagą plexi nad chociażby szkłem jest też jej niska cena, bez której nawet najlepsze parametry i właściwości miałyby znaczenie drugorzędne. A tak plexi z powodzeniem zastąpiło szkło w bardzo wielu zastosowaniach. Jego konkurencją jest z kolei poliwęglan lity, który wyróżnia się przede wszystkim bardzo wysoką wytrzymałością, za którą idzie jednak też zauważalnie wyższa cena.

Pleksi – gdzie zamawiać i stosować?

Możliwości, jakie daje plexi sprawiają, że materiał ten jest niezwykle popularny. To z kolei wpłynęło na rynek, na którym nie brakuje firm oferujących wyroby ze szkła akrylowego. Ich oferta jest jednak różna, podobnie jak jakość i zakres wykonywanych usług. Dlatego też warto korzystać z usług profesjonalnych podmiotów, działających na rynku od lat i posiadających spore doświadczenie w obróbce plexi. Jedną z nich jest na pewno Plastic Express. Jeśli więc potrzebna jest Ci pleksa na wymiar w różnych kolorach to serdecznie zapraszamy tutaj.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here