Podrażniona skóra twarzy — czym się charakteryzuje? Jak ją pielęgnować?

0
369
Podrażniona skóra twarzy

Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja, czynniki atmosferyczne, stres, czy zanieczyszczone środowisko mogą wywoływać podrażnienie naszej skóry. Problem ten w pewnym momencie życia może dotknąć każdą osobę, dlatego warto wiedzieć, jak mu przeciwdziałać. Czym charakteryzuje się podrażniona skóra twarzy i jak należy ją wówczas pielęgnować? Podpowiadamy.

Czym się charakteryzuje podrażniona skóra twarzy?

Objawów podrażnionej skóry twarzy jest wiele. Najczęściej jednak objawia się ona zaczerwienieniem, które wiele kobiet stara się ukryć makijażem. Pozostałe symptomy to świąd, pieczenie, uczucie ściągnięcia, i szorstkość. Czasami dodatkowo towarzyszą jej wykwity skórne charakterystyczne dla trądziku.

Przyczyny podrażnienia skóry twarzy

Podrażniona skóra twarzy to problem dość powszechny, jak może mieć on wiele przyczyn. Jedną z najpopularniejszych jest nieodpowiednio dobrana pielęgnacja i brak właściwego nawilżenia cery. Zaczerwienienie i suchość mogą wywoływać także niektóre składniki preparatów kosmetycznych o działaniu drażniącym.

Wśród innych przyczyn podrażnienia skóry twarzy należy wymienić alergeny, stres niewłaściwą dietę i nawodnienie organizmu, a także brak stosowania filtrów przeciwsłonecznych oraz różnego rodzaju alergie kontaktowe. Takie nieprzyjemne symptomy mogą być spowodowane również stosowaniem peelingów mechanicznych, a także innych zabiegów kosmetycznych.

Podrażnienia skóry twarzy a trądzik

Jedną z przewlekłych chorób skórnych wywołujących uczucie ściągnięcia, pieczenia i zaczerwienienie twarzy jest trądzik różowaty. Może towarzyszyć mu również rumień wywołany zaburzeniami pracy naczyń krwionośnych.

Dlatego jeżeli sucha skóra i jej zaczerwienienie to problem, z którym się zmagamy już od dłuższego czasu, powinniśmy udać się do dermatologa. Specjalista oceni przyczynę tego problemu. Jeżeli jest nią trądzik różowaty, wówczas zastosuje odpowiednie leczenie, na przykład antybiotykoterapię lub preparaty miejscowe.

Podrażniona skóra twarzy a atopowe zapalenie skóry

Suche czerwone plamy na twarzy i wyprysk mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Wówczas często takie zmiany pojawiają się również na innych częściach ciała, na przykład dłoniach, nadgarstkach czy zgięciach kolan i łokci . Dokładna przyczyna tej dolegliwości nie jest znana.

Często składają się na nią czynniki genetyczne i środowiskowe, a także zaburzenia funkcjonowania bariery skórnej. W razie pojawienia się objawów charakterystycznych dla AZS należy zgłosić się do dermatologa, który dobierze właściwe leczenie. W przypadku tego typu podrażnień nie należy działać na własną rękę.

Pielęgnacja podrażnionej skóry twarzy

Jeżeli skóra na naszej twarzy jest podrażniona, lecz nie występują charakterystyczne objawy dla trądziku różowatego czy AZS można samodzielnie spróbować się ich pozbyć przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji. Warto w takiej sytuacji postawić na preparaty hipoalergiczne o przebadanym składzie, na przykład dermokosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej lub reaktywnej.

Pianka lub żel do mycia podrażnionej skóry muszą być pozbawione mocnych detergentów, tonik czy płyn micelarny alkoholu i substancji zapachowych. Krem z kolegi powinien z jednej strony nawilżać skórę, z drugiej zaś ją regenerować i działać okluzyjne, zapobiegając utracie wilgoci z głębszych warstw skóry. Należy zadbać również o ochronę przeciwsłoneczną i każdego dnia stosować filtr SPF.

Jakich kosmetyków unikać w pielęgnacji podrażnionej skóry twarzy?

W pielęgnacji podrażnionej skóry warto unikać preparatów, które zawierają w swoim składzie drażniące substancje chemiczne takie jak alkohol, detergenty, SLS czy aromaty. Dodatkowo nie wolno drażnić skóry mechanicznie, stosując na przykład peelingi gruboziarniste czy pocierając ją grubym ręcznikiem.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here