Przygotowujemy opał na zimę

0
1779

Mieszkańcy domków jednorodzinnych wiedzą, że z zimą ma się do czynienia cały rok. Od września zaczynamy sezon zimowy. Ktoś powie, przecież wrzesień to jeszcze nie zima! Otóż już od połowy września wieczorami warto nagrzewać pomieszczenia, ponieważ noce są już chłodne. Im bliżej do końca roku tym palimy w piecach dłużej, aż po luty następnego roku.

Co dzieje się gdy skończy się zima?

Ktoś spostrzegawczy powie: ” Skończyła się zima. Będzie mniej zajęć. Odpoczywamy aż do grudnia.” Otóż nie. Kiedy miną mrozy, stopnieją śniegi, zrobi się sucho czas wziąć się za wycinkę lub kupić tyle drzewa, by przetrwać kolejną zimę. Trzeba się do tego przygotować i wziąć do pracy. Rąbanie drewna to zajęcie, do którego możemy przystąpić już wczesną wiosną. Dlaczego? Drewno, którym się zajmiemy po zimie jest jeszcze mokre, ale na pewno nie wyschnie jeśli zajmiemy się nim jesienią. Ono ponownie zmoknie i takie już zostanie. Dlatego najlepiej zająć się nim wiosną, żeby przez lato miało możliwość wyschnąć. W związku z powyższym kończymy zimę i zaczynamy szykowanie drewna.

Przygotowywanie drewna i miejsca pracy, ubioru

Do ogrzewania domów jednorodzinnych nadaje się dębina, buczyna, jesion, akacja, brzoza, klon, olcha, osika itp. Po zaopatrzeniu się w drewno należy je pociąć piłą na krótkie kawałki, przygotować pieniek odpowiedni do wzrostu, a także naostrzoną siekierę, najlepiej rozłupującą.

Zanim zaczniemy rąbać drewno trzeba założyć długie spodnie i twarde kryte obuwie, by odskakujące kawałki nie uszkodziły nogi czy stopy. Do takiego zajęcia dobrze założyć rękawice robocze, ogrodowe, by nie narobić sobie odcisków na rękach, ponieważ siekierę należy mocno trzymać w dłoniach.

Przystąpienie do pracy

Wybrany kawałek drewna, należy położyć na pieńku o dość sporej średnicy i trzymając w obu dłoniach siekierę wbić w niego siekierkę. Jeśli klocek nie rozłupie się stuknąć o pieniek kilka razy, aż rozpadnie się na kawałki.

Przechowywanie drewna

Porąbane drewno można zostawić w słoneczne dni na dworze lub pod wiatą, by wysychało w słońcu, a kiedy zacznie padać deszcz przykryć folią całość i końcówki folii przycisnąć kamieniami, by nie zerwał ją wiatr. Kiedy miną słoneczne dni należy przygotowane drewno ułożyć w przewiewnym i suchym pomieszczeniu.

Uwagi

Rąbanie drewna to zajęcie dla osób lubiących aktywność fizyczną, do którego należy odpowiednio ubrać się. W słoneczne, upalne dni uzupełniać niedobór płynów. Uważać na odskakujące odłamki, by nie doszło do wypadku np. ucięcia dłoni, palców bądź uszkodzenia skóry twarzy lub gałki ocznej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here