Remont i urządzanie łazienki – 5 częstych błędów

0
356
Remont i urządzanie łazienki

Dla wielu osób urządzanie łazienki brzmi jak prawdziwa przyjemność. Inni z kolei traktują to, jak skomplikowane i trudne wyzwanie. Niezależnie od podejścia, wielu z nas decyduje się na samodzielne zaplanowanie remontu lub urządzania wnętrza. Choć stworzenie idealnej aranżacji bez pomocy architekta jest możliwe, wielu amatorów popełnia błędy. Niektóre z nich mogą znacząco wpłynąć na komfort korzystania z łazienki, a ich naprawienie może być skomplikowane i kosztowne.

Błędy przy pomiarach

Podstawą dobrze urządzonej łazienki są idealnie dopasowane elementy wyposażenia. Dbałość o to zaczyna się jeszcze przed sporządzeniem wstępnego projektu. Częstym błędem jest nie dość dokładne wymierzenie pomieszczenia. Nie chodzi tutaj tylko o jego długość, szerokość czy wysokość. W planie należy uwzględnić dosłownie każdy wymiar, łącznie z odległością od podłogi do parapetu okna lub od futryny drzwi do sufitu. Precyzja jest niezbędna, by uwidocznić m.in. spadek posadzki lub niektóre błędy architektoniczne. Szczególnie te ostatnie mogą stanowić utrudnienie, na przykład przy ustawianiu mebli czy kładzeniu płytek. Wiedząc o nich, możesz zadbać o ich skorygowanie przed przystąpieniem do dalszych prac.

Zbyt mało przestrzeni

Łazienka należy do pomieszczeń wielofunkcyjnych. Jednocześnie wszystkie potrzebne sprzęty trzeba zmieścić na zaledwie kilku metrach kwadratowych. Nic dziwnego, że staramy się wykorzystać dostępną przestrzeń co do centymetra. W efekcie może dojść do sytuacji, w której wnętrze będzie po prostu niewygodne, a czasem wręcz klaustrofobiczne.

Podczas kupowania sprzętów i mebli łazienkowych trzeba zwrócić uwagę na ich wymiary oraz kształty. Bardzo ważne jest to, ile wolnego miejsca zostanie po ich zamontowaniu. Przykładowo, przed toaletą należy pozostawić wolną przestrzeń o wymiarach min. 60×90 cm, a odległość między WC a bidetem powinna wynosić nie mniej niż 30 cm.

Z tego powodu nie zawsze warto sięgać po największy mieszczący się w łazience element wyposażenia. Czasem lepiej sięgnąć po nieco mniejszy model, który nie będzie jednak utrudniać swobodnego poruszania się.

Biała podłoga

Popularne, białe płytki sprawiają wrażenie bezpiecznego i uniwersalnego wyboru, który sprawdzi się w każdych warunkach. Nie zawsze jednak tak jest. Na pewno należy unikać kładzenia białych kafli na podłodze — szczególnie jeśli towarzyszyć im mają fugi w tym samym kolorze. Na jasnej powierzchni widać będzie każde zabrudzenie. Dokładne wyczyszczenie fug bywa bardzo trudne; z czasem mogą też szarzeć, psując estetykę wnętrza.

O wiele lepiej jest postawić na ciemniejszą podłogę, która będzie nie tylko praktyczna, ale i doda wnętrzu charakteru. Kolorem, który doskonale sprawdza się w łazience, jest np. ciemna zieleń. Łatwo ją zaaranżować i pasuje do niemal każdego stylu.

Brak odpowiedniej wentylacji

Łazienka to pomieszczenie, w którym temperatura powinna być nieco wyższa, niż w innych częściach mieszkania. Wiele osób próbuje zapobiec “uciekaniu” ciepła z łazienki, zasłaniając kratki wentylacyjne lub montując pełne drzwi. To bardzo poważne błędy — nie tylko z punktu widzenia wygody, ale i zdrowia.

Wysoka wilgotność powietrza i brak wentylacji to idealne warunki dla rozwoju pleśni i innych grzybów. Dlatego pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie zasłaniać kratki wentylacyjnej. Wybierz też drzwi z podcięciem lub specjalnymi otworami. Jest to ważne nawet wtedy, gdy w Twojej łazience jest okno. Wietrzenie, nawet regularne, to w tym przypadku za mało.

Za mało światła

Planujesz remont łazienki i tworzysz listę niezbędnych prac i zakupów? Nie zapomnij o oświetleniu! Częstym błędem przy urządzaniu łazienek jest zaniedbywanie tej kwestii i np. umieszczanie we wnętrzu tylko jednego źródła światła — na suficie lub nad lustrem.

W praktyce powinno znaleźć się w nim zarówno oświetlenie centralne (na przykład lampa sufitowa), jak i funkcyjne (w bezpośrednim sąsiedztwie lustra). W przypadku tego ostatniego ważne jest, by było ono rozmieszczone symetrycznie wokół lub po obu stronach tafli. Dobrym rozwiązaniem są profile LED umieszczone w ramie. Co bardzo istotne, światło w łazience powinno przypominać dzienne; nie może mieć ani za ciepłej, ani zbyt zimnej barwy.

W łazience zazwyczaj nie spędzamy tyle czasu, co w innych pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że jej wystrój jest mniej ważny. Poszczególne elementy oraz ich rozmieszczenie mają ogromny wpływ zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność wnętrza. Dlatego pamiętaj, by dokładnie przemyśleć każdy szczegół planowanej aranżacji. Nie wiesz, czy dane rozwiązanie się sprawdzi? Zasięgnij pomocy specjalisty!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here