Sandały robocze – cechy szczególne, zastosowanie, wybór odpowiedniego modelu

0
724

Obuwie robocze to jedno z obowiązkowych elementów ekwipunku niemalże każdego pracownika. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie ostrożności, jak również ochrona stóp przed zmarznięciem, zalaniem, zabrudzeniem czy działaniem niepożądanych czynników. Jednym z typów tego rodzaju butów są sandały robocze. Jak one wyglądają? Jakie posiadają cechy szczególne? Jak wybrać odpowiedni model?

Cechy, wygląd i zastosowanie sandałów roboczych

Zastosowanie sandałów roboczych jest takie samo, jak innych butów wykorzystywanych przy pracy. Ten rodzaj okrycia z jednej strony daje pewnego rodzaju osłonę, a z drugiej umożliwia oddychanie stopy przy długotrwałej pracy. Najczęściej wykorzystywane w lecie lub w warunkach w których panuje wysoka temperatura. Dzięki tego rodzaju elementom noga pracownika jest odpowiednio chroniona, a sam but wygodny i komfortowy w użytkowaniu.

Sandały robocze powinny cechować się przede wszystkim wysoką odpornością na ścieranie i uszkodzenia, trwałością, lekkością, odpowiednio dostosowaną podeszwa i wyściółką wewnętrzną. Tego rodzaju części wyposażenia musi spełniać wszystkie wymogi sanitarne i przepisów BHP. Podeszwa zbudowana z antypoślizgowych materiałów, które umożliwiają odpowiednią przyczepność do podłoża. Zapięcia powinny być regulowane i prawidłowo przytrzymywać stopę. Sandały robocze nie powinny się ześlizgiwać ze stopy, jak również ograniczać jakichkolwiek ruchów. Zaletą tego rodzaju obuwia jest również absorbcja uderzeń, szczególnie w strefie podbicia i pięty. Wiele z modeli posiada także stalowy nosek, który minimalizuje ryzyko uszkodzenia palców i przedniej części stopy. Podeszwa i wkładka butów powinny również odpowiednio wchłaniać.

Tego rodzaju buty wykorzystywane są najczęściej przy pracach magazynowych, budowlanych, warsztatowych, handlowych czy podczas sprzątania.

Wybór odpowiedniego wyposażenia roboczego

Dla wielu osób wybór sandałów roboczych może okazać się kłopotliwy. Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z parametrami obuwia, jak również jego przeznaczeniem. Tego rodzaju element ekwipunku powinien być dopasowywany indywidualnie. Musi on spełniać wymogi oraz potrzeby każdego pracownika.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań dotyczących przeznaczenia obuwia, pory roku w jakiej będzie wykorzystane, specyfikacji pracy czy indywidualnych predyspozycji. Podczas wyboru warto również zwrócić szczególną uwagę na:

  • rozmiar buta,
  • szerokość podeszwy,
  • rodzaj cholewki,
  • rodzaj i wielkość wentylacji,
  • materiał wykonania,
  • zapięcia,
  • dodatkowe zabezpieczenia,
  • funkcje podeszwy,
  • symbole i kategorie BHP,
  • producenta, itp.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here