Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

0
2270
Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Fachowcy często stosują śruby, które spełniają określone normy. Dlaczego? Takie elementy zostały fachowe wykonane przy użyciu porządnego materiału. Są solidne, wytrzymałe i uniwersalne. Powodują, że konstrukcje czy urządzenia należycie wywiązują się ze swojego głównego zadania. Co zrobić, aby poprawnie skorzystać z konwersji norm ISO/DIN/PN? Czy to zadanie jest stosunkowo trudne do wykonania, czy wprost przeciwnie? Odpowiedzi na te pytania poznacie po przeczytaniu poniższego artykułu.

Znaczenie poszczególnych skrótów

Na terenie Polski są oczywiście stosowane normy PN. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. Niestety, normy tego typu mają zasięg wyłącznie krajowy. Jeśli dochodzi do współpracy pomiędzy firmami z naszego kraju, to mogą być swobodnie stosowane. Kłopot pojawia się wtedy, kiedy współpracują ze sobą firmy z różnych państw. Trzeba podkreślić, że w Polsce stosowane są również normy DIN – choćby ze względu na kwestie historyczne. Czym się charakteryzują? Pochodzą od Deutsches Institute für Normung. Odpowiada za nie natomiast Niemiecki Instytut Normalizacyjny – posiadający siedzibę w Berlinie. Stowarzyszenie to zajmuje się między innymi opracowywaniem oraz publikowaniem norm. Poza tym kontroluje jakość wyrobów czy wykonuje badania przemysłowe. Najbardziej powszechne są normy ISO, którymi włada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. W tym momencie normy te są stosowane w ponad 160 państwach. Rzecz jasna Polska też jest w tym gronie. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna działa na rynku już 72 lata. W tym momencie ma swoją siedzibę w szwajcarskiej Genewie.

Jak wygląda konwersja norm?

Kiedy przydaje się konwersja norm? W wielu sytuacjach. Tabela konwersji jest wykorzystywana przez osoby, które chcą na przykład kupić lub sprzedać śruby, nakrętki, podkładki itp. Znacie tylko oznaczenie ustanowione przez Polski Komitet Normalizacyjny? Co zrobić, aby poznać normy ISO, a także DIN? To naprawdę nic trudnego! Interesują Was śruby imbusowe? Nic dziwnego – są one staranie wykonane ze stali nierdzewnej, dlatego charakteryzują się na przykład dużą odpornością na korozję. Warto wiedzieć, że produkty tego typu są stosowane na przykład do różnego rodzaju mocowań, przy budowie maszyn technicznych czy przemysłowych. Mają one oznaczenie PN 82302. Po skorzystaniu z tabeli konwersji dowiecie się, że śruby imbusowe są określane również jako DIN 912 czy ISO 4762. Ułatwi to zamawianie towarów czy ich bezproblemowe sprzedawanie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here