Stal, ale jaka – czyli z czego wykonywane są nasze śruby?

0
4100
śruby

Śruby, wkręty i wszelkiego rodzaju elementy łączące są wykonywane głównie ze stali. Klienci mają do wyboru szereg produktów wykonanych z różnych jej rodzajów. Czym się różnią te poszczególne warianty między sobą i jakie mają zastosowanie? Przyjrzeliśmy się bliżej temu zagadnieniu.

Najczęściej do wyboru śrub, wkrętów, podkładek oraz nakrętek stosuje się trzy rodzaje stali – stal nierdzewną, węglową lub kwasoodporną. Każda z nich ma swoje właściwości, każda sprawdzi się w innym zastosowaniu oraz w nieco innych warunkach. 

Stal nierdzewna 

Ten rodzaj stali gwarantuje jej wysoka trwałość i przede wszystkim odporność na korozję. By uzyskać ten efekt do stali wprowadzane są odpowiednie dodatki stopowe, np. chrom. Śruby, wkręty oraz pozostałe elementy łączące powinny zostać wykonane ze stali nierdzewnej, jeśli będą wykorzystywane:

  • w warunkach narażonych na korozję,
  • w agresywnym środowisku,
  • tam, gdzie występują wysokie temperatury,
  • do mocowania materiałach o lśniącym połysku.

Stal węglowa

Nazywana bywa również stalą stopową. Nazywa się ją tak z powodu obecności zawartości węgla. Stal węglową stosuje się najczęściej w konstrukcjach oraz pojazdach mechanicznych. Zapewnia dużą twardość, jest więc trwała i odporna na otarcia czy drgania. Stal węglowa dzieli się na stal jakościową, która jest gotowa do użytku i nie wymaga dodatkowej obróbki oraz na stal specjalną, którą najpierw trzeba poddać odpowiednim pracom chemicznym lub cieplnym. 

Stal kwasoodporna

Jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj stali odpornej na działanie kwasów. Dzięki temu jest ona ponadprzeciętnie odporna na działanie szkodliwych warunków termicznych czy atmosferycznych. Wykorzystuje się ją w przemyśle, do produkcji instalacji oraz wszędzie tam, gdzie narażona będzie na działanie kwasów, np. podczas malowania, lakierowania, styczności ze sztucznymi nawozami, użytkowania w agresywnym środowisku itp. Stal kwasoodporna charakteryzuje się wysoką jakością. 

Jaki rodzaj stali wybrać przy zakupie śrub, wkrętów, podkładek i nakrętek?

To już zależy od tego, do czego ma zamiar stosować się dany element łączący i w jakim środowisku będzie on pracował. Powyższe opracowanie króciutko przybliża, jakie właściwości i zastosowanie mają poszczególne rodzaje stali. Dzięki temu będzie można łatwiej wybrać śruby i inne elementy łączące pod kątem swoich potrzeb. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here