Warzywa do uprawiania w doniczkach

0
1972
Warzywa do uprawiania w doniczkach

Nie musisz tracić środków pieniężnych na to, aby wędrować dzień w dzień do zieleniaków w celu znalezienia wysokiej klasy warzyw, pozbawionych sztucznych spulchniaczy, środków chemicznych, konserwantów i barwników.

Zamiast regularnych zakupów, zalecamy Ci próbę wyhodowania roślin samodzielnie, w warunkach domowych. Doniczkowe warzywa smakują wyśmienicie, są pozbawione nawozów innych niż naturalne i masz je na oku, więc w praktyce po prostu wiesz, co jesz.

Nie trzeba za dużo fatygi, aby przygotować swój indywidualny warzywniak domowy – na tarasie, balkonie, w pomieszczeniu kuchennym. Zaczynamy od inwestycji w kilka doniczek nieco większych rozmiarowo i sadzonek. Dzięki temu, za zaledwie parę tygodni, możesz cieszyć się własnymi roślinkami w postaci pomidorów, cukinii czy szczypiorku i cebuli. Nie jest nawet wymagane, abyś w tym przypadku posiadał standardowy plac przed domem, który możesz zaaranżować odpowiednio na przydomowy ogródek.

Nawet na niewielkiej przestrzeni masz opcję urządzenia własnego warzywniaka. Warto wspomnieć także o tym, iż chociażby w warunkach mieszkaniowych – powiedzmy w klasycznych blokach miejskich – można sadzić w doniczkach może nie jakieś wielkie, pokaźne okazy, ale rozmaite gatunki ziół i przypraw, a zatem nie stanowi większej trudności, by mieć pod ręką przy codziennym gotowaniu listek świeżo wyhodowanej przez siebie rzeżuchy, mięty, bazylii.

Doniczki

Podstawą domowego ogródka i warzywniaka, niezależnie od tego, jaka ma być jego wielkość, gdzie powinien być usytuowany i co w nim będziemy hodować ostatecznie, mają być doniczki. Nie wszystkie rośliny jednakże można w takowych pojemnikach sadzić. Warto zatem umiejętnie dobrać donice do konkretnych typów sadzonek, jakie chcemy uprawiać. A zatem najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na takie modele, które nie mają za dużego systemu korzeniowego, czego przykładem są cukinie, pomidory, ogórki, sałaty różnego typu, fasola, rukola, bób, cebula dymka, pietruszka, papryka oraz drobnoowocowe pomidorki.

Warzywa do uprawiania w doniczkach

Za optymalne natomiast uznaje się jak największe rozmiarowo doniczki, aby rośliny rosły nieskrępowanie. W tym wypadku warto wspomnieć o następujących parametrach – między trzydzieści a czterdzieści centymetrów to wysokość minimalna, jeżeli chodzi o sadzenie w donicach pomidorów. Ich głębokość natomiast powinna mieć przynajmniej dwadzieścia centymetrów.

Nie ma natomiast większego znaczenia dla tempa, jakości czy sukcesu porostu warzyw rodzaj materiału, z jakiego wykonane zostały doniczki. Mianowicie możemy je pielęgnować i hodować zarówno w plastikowych wariantach donic, jak także i ceramicznych – to już kwestia naszych indywidualnych preferencji.

Użyźnianie

Kiedy masz już sadzonki oraz odpowiednio do nich dobrane doniczki, koniecznie zainwestuj we właściwe nawożenie. Ziemia powinna być żyzna, inaczej nic nie wyhodujemy. Na spodzie doniczki robimy otwór, po to, żeby nie doszło do przelania wody i zbyt dużego zwilgotnienia na spodzie naczynia, a w konsekwencji przegnicia korzeni naszych sadzonek.

Na sam spód sypiemy żwirek, ewentualnie grys, a później dopiero dajemy ziemię. Możemy także zainwestować w gotowe produkty do kształtowania podłoża upraw warzywnych. Najbardziej zaleca się opakowanie ziemi o pojemności piętnaście litrów. Niech to będzie mieszanka bogata w wartości odżywcze, aby rośliny rosły szybciej. Nawożenie natomiast ma polegać na zastosowaniu hydrożelu, który powszechny jest zwłaszcza jako preparat przy roślinach dekoracyjnych. Ma on magazynować wodę i przekazywać ją naszym sadzonkom wtedy, kiedy cierpią na jej niedobór.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here