W dzisiejszych czasach każdy z nas chce jak najbardziej kompleksowo dbać o swoje zdrowie – zarówno to psychiczne jak i fizyczne. Znaną drogą do zdrowia fizycznego jest utarty schemat – unikanie używek, regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa, zbilansowana dieta. Ale co to tak naprawdę oznacza? Powinniśmy jeść posiłki skomponowane z trzech elementów – tłuszczów, białek i węglowodanów. Większość z nas stosuje się do tego zalecenia, a dodatkowo łyka niezliczoną ilość suplementów, które mają zapewnić im wszystkie składniki odżywcze i mikroelementy. Faktem jest jednak, że najzdrowsze i najlepiej wchłaniającymi się są witaminy z pokarmu, czyli z owoców i warzyw. Jakie jednak wybrać warzywa by mieć pewność, że są one dla nas najlepsze?
Odpowiedzią są warzywa sezonowe. Spożywanie ich jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ jedzenie lokalnych warzyw, które naturalnie wyrosły na niedalekim gruncie, minimalizuje ślad węglowy, jakie składniki na naszą sałatkę czy koktajl musiały przebyć, zanim trafiły do naszej kuchni. Dodatkowo lokalnie warzywa sezonowe są najzdrowsze, zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów, dzięki czemu regularnie spożywane, najlepiej do każdego posiłku i na surowo, są w stanie zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Każda pora roku ma swoje warzywa sezonowe, po które powinniśmy sięgać tylko w określonych okresach.
Najtrudniejszym czasem w roku może wydawać nam się zima, która kojarzy nam się przede wszystkim z egzotycznymi cytrusami. Jednak okres od grudnia do marca powinny oznaczać dla nas przede wszystkim rozgrzewające zupy i gulasze warzywne, które możemy zrobić z sezonowych ziemniaków, buraków, marchewek i pietruszki, a także selera, pora, brokułów, kalafiora czy jarmużu. Wybór jest naprawdę szeroki – z zimowych warzyw możemy zrobić też placuszki, warzywne kotlety czy zielone koktajle, które są świetnym posiłkiem potreningowym albo śniadaniem.
Drugą problematyczną porą roku może być dla nas jesień, która obfituje przede wszystkim w owoce, orzechy i grzyby. Do jesiennych warzyw sezonowych możemy zaliczyć jednak cukinię, dynię, brokuły i koperek.
Jeżeli chcemy odżywiać się warzywami sezonowymi, rajem będą dla nas wiosna i lato. Wiosną polskie pola obfitują w botwinkę, bób, kalarepę, pora, rzepę, rzodkiewkę, szpinak, szparagi, szczypiorek, sałatę, seler naciowy, cebulę, groszek cukrowy, a także wszelkiej maści kiełki, które są świetnym dodatkiem do twarożku czy kanapek. Jesienią możemy więc zajadać się ciepłymi zupami, chłodnikami, placuszkami dyniowymi, buraczanymi burgerami albo szparagami podawanymi z szynką parmeńską lub truskawkami. albo kolorowymi sałatkami, które w surowej formie są najlepszym i najpełniejszym źródłem witamin. Z kolei latem możemy korzystać z fasolki szparagowej, kapusty pekińskiej, papryki, pomidorów, ogórków i karczochów. Ciepłe pory roku powinny więc w naszych kuchniach oznaczać sałatki i koktajle, które w połączeniu z sezonowymi owocami będą prawdziwymi bombami witaminowymi.