Mowa będzie nie o cechach charakteru, a o wodoszczelności zegarków. Na początek o „bezszczelnych”, bo nad nimi nie będziemy się rozwodzić. Zegarek „beszczelny” po wpuszczeniu do swego wnętrza wody już jej nie wypuszcza. Producenci zegarków oznaczają ich klasę wodoszczelności używając oznaczeń, których znajomość jest przydatna w doborze czasomierza do sposobu użytkowania.
- Wodoszczelność 3ATM = 30m = WR30 = 3Bar
Zegarki wodoszczelne na tym poziomie pozwoli na przypadkowe zachlapanie, mycie rąk oraz kontakt z niezbyt rzęsistym deszczem bez zdejmowania zegarka. Zdecydowanie lepiej używać w połączeniu z garniturem.
- Wodoszczelność 5ATM = 50m = WR50 = 5Bar
W tym przypadku producenci zazwyczaj deklarują możliwość kąpieli w wannie, po prysznicem oraz możliwość pływania po powierzchni z wykluczeniem nurkowania i skoków do wody. Z tego powodu, że przy tek klasie wodoszczelności zdania producentów są podzielone efekty kontaktu woda – zegarek trzeba na swoją odpowiedzialność sprawdzić empirycznie.
- Wodoszczelność 10ATM = 100m = WR100 = 10Bar
Natomiast przy tej klasie wszyscy producenci są już zgodni. Mając taki zegarek możemy bez obaw pływać, skakać do wody oraz nurkować, z tym, że bez użycia akwalungu. W sam raz na wakacje nad wodą.
- Wodoszczelność 20ATM = 200m = WR200 = 20Bar
Wyposażeni w zegarek o tak zdeklarowanej klasie wodoszczelności możemy już z użyciem akwalungu zdobywać głębiny nie narażając się na brak punktualności. Profesjonalni nurkowie wybierają jednak to co poniżej.
- Wodoszczelność 30ATM = 300m = WR300 = 30Bar
Takie oznaczenie na zegarku jak i wyższe, bo spotyka się również 500ATM i 1000ATM zrobi z nas prawdziwego Jacques Cousteau. Posiadacz zegarka o tej klasie wodoszczelności może już bez problemu zostać wytrawnym nurkiem i po zadbaniu o własne bezpieczeństwo może nurkować na głębokościach dostępnych dla człowieka.,
A teraz garść niuansów
30m=3ATM nie oznacza wcale, że zegarek można opuścić na głębokość 30 m jest to jedynie (wedle zapewnień producenta) poddanie takiego zegarka krótkotrwałemu ciśnieniu statycznemu 3ATM, jakie teoretycznie powinno być na głębokości 30m.
Zegarki klas od 100m=10ATM i wyżej bardzo często wyposażone są w zakręcane koronki lub jakieś inne rozwiązania zapewniające szczelność na tym poziomie.
Profesjonalizm w tej dziedzinie, który zaczyna się od wodoszczelności określonej 300m=30ATM cechuje się wyposażeniem zegarka w zakręcaną koronkę, zawór helowy oraz bardzo często w obrotowy bezel umożliwiający kontrolę czasu, jaki spędza się pod wodą.
Dodatkowo wodoszczelność zegarka jest zagrożona przy gwałtownych zmianach temperatury, oraz manipulacjach koronką lub przyciskami pod wodą.