Wyłączniki krańcowe – funkcjonalne i praktyczne

0
1029

Wyłączniki krańcowe stosowane są w wielu układach sieci elektrycznej. Przede wszystkim – w celu możliwości przełączania prądu o wysokim napięciu, monitorowania działania całego układu oraz w innych ważnych celach. Wśród dostępnych znajdziemy rozmaite rodzaje wyłączników krańcowych, o których poniżej opowiemy nieco więcej.

Wyłączniki krańcowe – najważniejsze informacje

Wyłączniki krańcowe to elementy wspomagające pracę wielu systemów w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, przemysłowych. Przede wszystkim jednak znajduje zastosowanie w automatyce przemysłowej i budynkowej. Jest to rodzaj urządzeń umożliwiających bezpieczne przełączanie w obrębie obwodów tworzących sieć elektryczną, gdy nastąpi zmiana położenia obiektu.

Zasada działania wyłącznika krańcowego zależy od mechanizmu, który został w nim wykorzystany. Najczęściej stosowanym jest wyłącznik elektromechaniczny, w którym zastosowano styk ruchomy. Gdy dochodzi do kontaktu fizycznego elementu wykonawczego z obiektem zewnętrznym – dźwignia w wyłączniku krańcowym ulega naciśnięciu. Oczywiście, próg momentu przełączenia jest ustawiany zgodnie z wymaganiami sieci.

Zalety wyłączników krańcowych

Niewątpliwą zaletą, na którą wskazują użytkownicy automatyki budynkowej wyposażonej w wyłączniki końcowe, jest duża odporność tych elementów na uszkodzenia oraz ponadprzeciętna żywotność. Są to urządzenia niemal bezawaryjne, które bez problemu utrzymają swoje wyjściowe parametry przez okres kilku lat.

Warto również podkreślić precyzję, z którą pracują – zwłaszcza w czasie przełączania (w tym także przełączenia o wyjątkowo dużej mocy), a także podczas pracy niekorzystnych warunkach.

Ponadto, wyłączniki końcowe są łatwe w montażu oraz w obsłudze. Dzięki niedużym rozmiarom, pasują do większości dostępnych puszek, a ich bezpieczne umieszczenie w jej wnętrzu nie jest specjalnie trudne. W wyłączniki takie zaopatrzysz się na stronie internetowej sklepu Hazbi: https://hazbi.com/. Oferowane w niej wyłączniki to urządzenia o znormalizowanych rozmiarach, przeznaczone do wykorzystania w automatyce budynkowej wykorzystywanej w budynkach przemysłowych jak i mieszkalnych.

Konstrukcja wyłączników krańcowych

W budowie typowego wyłącznika krańcowego występują stałe elementy. Przede wszystkim będzie to głowica, pełnią kluczową rolę. Głowica może różnić się sposobem oraz kierunkiem jej zamontowania. Wewnątrz obudowy znajduje się również przełącznik.

Wymienić należy także specjalne zabezpieczenie w nastawie dźwigni oraz pierścień ochronny. Ten ostatni przeciwdziała wykonywaniu obrotów w niewłaściwym kierunku.

Dźwignia to element, który wprowadza najwięcej podziałów wśród dostępnych wyłączników. Najczęściej wyróżnia się dźwignię: z regulowaną długością oraz rolką, z krótką rolką, kątową wyposażoną w rolki, prętową o regulowanej długości. Rzadziej stosuje się wyłączniki, w których dźwignia jest zderzakowa (np. osiowa, boczna, osiowa wraz z rolą) lub boczna.

Osobną kategorię tworzą mikrowyłączniki – czyli wyłączniki małych rozmiarów przeznaczone do stosowania w układach wymagających szczególnej precyzji oraz ostrożności. Często są one wyposażane w specjalne zabezpieczenia, które podwyższają ich trwałość i wydłużają żywotność pomimo wysokiej częstotliwości i szybkości działania.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here