Wymiennik ciepła do basenu: zasada działania i zalety

0
246
Wymiennik ciepła do basenu

Ze względu na dużą powierzchnię basenu woda niesie duże straty ciepła – ciecz wolniej się nagrzewa, niż stygnie. Częściowo problem ten można rozwiązać za pomocą specjalistycznych urządzeń do podgrzewania wody, jednak w tym przypadku cała objętość wody odbiera ciepło nierównomiernie, a woda w niektórych obszarach sztucznego zbiornika wodnego pozostaje w stagnacji. Uniknąć tego pomogą urządzenia do wymiany cieczy o różnych temperaturach.

Takie urządzenia pomagają podgrzać wodę i równomiernie rozprowadzić ją po całym basenie. Dzięki temu woda we wszystkich obszarach zbiornika ma taką samą temperaturę, która jest utrzymywana przez określony czas oraz nie stagnuje, przez co jest mniej podatna na zanieczyszczenia oraz powstawanie nalotu i śluzu. Jednocześnie zasada działania wymiennika ciepła jest dość prosta.

Zasada działania

Wymiennik basenowy to urządzenie posiadające obudowę w postaci cylindra, który jest pośrednikiem w wymianie między dwoma rodzajami mediów. Przez skimmer lub odpływ denny do urządzenia dostaje się zimna woda z basenu. Następnie woda przechodzi przez obudowę wyrobu, gdzie kontaktuje z rurką grzewczą, osiąga żądaną temperaturę i wraca do zbiornika przez dysze rozmieszczone na całym obwodzie basenu. Czas pracy urządzenia oraz żądana temperatura do utrzymania ustawiane są przez użytkownika.

Rodzaje i zalecenia dotyczące wyboru

Wszystkie modele wymienników ciepła dostępne na rynku różnią się pod względem:

  1. Objętości i wymiarów: dobierane w zależności od wymiarów basenu.
  2. Mocy: powinna odpowiadać maksymalnej utracie ciepła. Średnie wartości: 15-20 kW.
  3. Materiału obudowy: stal nierdzewna, tytan itp.
  4. Typu pracy: istnieją modele gazowe i elektryczne.
  5. Typu wewnętrznego elementu grzejnego: płytowy i rurkowy.

rodzaje i zalecenia dotyczace wyboru

Do swojego basenu możesz potrzebować także innych urządzeń i akcesoriów, na przykład lamp do oświetlenia basenu, które znajdziesz w sklepie Aquamonkey. Wybierając urządzenie, należy wziąć pod uwagę pojemność basenu i maksymalną utratę ciepła. Moc wymiennika ciepła powinna być równa 70% ilości cieczy, gdy basen jest całkowicie wypełniony. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę rodzaj głównego urządzenia grzewczego (podgrzewacz elektryczny lub kocioł gazowy). Od tego zależy podłączenie urządzenia i jego działanie. Zaleca się wybór urządzenia w zależności od rodzaju podgrzewacza – ​​bezpośrednie podłączenie do niego pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów energii do działania wymiennika ciepła.

Zalety wymiennika ciepła

Wymienniki ciepła mają szereg zalet w stosunku do podobnych urządzeń do podgrzewania wody w basenie:

  • Równomierne rozprowadzanie cieczy. Dysze znajdują się na całym obwodzie niecki, dzięki czemu ciepło nie zatrzymuje się w jednym miejscu, ale rozchodzi się po całym basenie.
  • Oczyszczanie i filtracja wody. Przechodząc przez obudowę wyrobu, woda zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń i odświeżona. Jednak nie warto zapominać także o specjalnych filtrach do oczyszczania wody https://aquamonkey.pl/filtry.html, dzięki którym woda w basenie zawsze będzie czysta.
  • Możliwość ustawienia niezbędnych parametrów. Temperatura, do której ciecz ma zostać podgrzana oraz czas pracy są ustawiane z góry.
  • Niskie koszty energii. Jest to urządzenie ekonomiczne ze względu na to, że jest podłączane do głównego źródła ciepła i nie wymaga dodatkowej energii do działania.
  • Przystępna cena. Cena zależy od mocy, wymiarów i innych parametrów technicznych urządzenia. Jednak niezależnie od modelu, wyroby mają przystępną cenę, a ich koszt szybko zwraca się dzięki oszczędzaniu energii.

Jednocześnie urządzenie znajduje się na zewnątrz niecki basenowej i nie kontaktuje z jej powierzchnią. Dzięki temu możesz pływać w basenie w dowolnym momencie, nawet gdy urządzenie jest włączone. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne, nie szkodzi zdrowiu człowieka.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here