Za co czytelnicy kochają książki Grahama Mastertona?

0
1245
książki Grahama Mastertona

Graham Masterton to jeden z najbardziej znanych i cenionych na światowym rynku autorów horrorów. Każda jego powieść staje się dzisiaj bestsellerem, a jego fani z wypiekami na twarzy czekają na kolejne premiery. No ale za co tak naprawdę czytelnicy kochają książki Grahama Mastertona? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Masterton nie stopniuje napięcia

Charakterystycznym elementem stylu Grahama Mastertona jest to, że nie stopniuje napięcia. Spektakularne sceny pojawiają się niejednokrotnie już na pierwszych kartach jego powieści. Dynamiczna akcja nie pozwala natomiast oderwać się od książki Grahama Mastertona od pierwszej do ostatniej strony. Autor ten nie tworzy też bardzo rozbudowanych opisów, ciągnących się przez wiele stron. Raczej w prosty i przystępny sposób konstruuje świat swoich powieści. Podobnie poszczególni bohaterowie nie mają szczególnie skomplikowanego portretu psychologicznego. Autor nie robi biograficznego wstępu, by poznać wszystkie postacie. Raczej pozwala czytelnikowi zapoznać się z ich osobowością w kolejnych scenach.

Masterton stawia na konkrety

Książki Grahama Mastertona charakteryzują się również tym, że są nasycone elementami danego gatunku. Horror jest zatem horrorem „pełną gębą”. Autor nie daje swoim czytelnikom odetchnąć. Jedna przerażająca scena się kończy, a druga zaczyna. Graham Masterton nie stawia też na jeden rodzaj strachu. Obok siebie pojawiają się zatem morderstwa, opętania, a nawet ataki potworów. Poza tym elementy horroru nie są obecne tylko w cyklu Manitou i innych typowych horrorach. Nawet w thrillerach Grahama Mastertona można znaleźć sceny grozy. Wystarczy przypomnieć chociażby „Żebrząc o śmierć” z Katie Maguire. Tam znalezione zostają ciała czworga bezdomnych.  Graham Masterton nie „owija natomiast w bawełnę”. Ze szczegółami opisuje, że dwóch z nich ma rdzeń mózgu przewiercony wiertarką, jeden odstrzeloną połowę twarzy, a dziewczyna została spalona żywcem.

Nie tylko horrory

Warto też podkreślić, że książki Grahama Mastertona to nie tylko horrory. Jego fani kochają go zatem także za wszechstronność. Oczywiście cykle Manitou, Rook, Sissy Sawyer oraz Nathan Underhill to pozycje, po które fani sięgają najczęściej. Zwolennicy charakterystycznego stylu Grahama Mastertona wybierają jednak także jego powieści historyczne, thrillery, zbiory opowiadań, a nawet poradniki seksualne. Trzeba bowiem przypomnieć, że po szkoleniu dziennikarskim autor ten wydawał magazyn dla mężczyzn „Mayfair”. Z jego powieści historycznych warto wymienić natomiast „Dynastię”, „Drogę żelazną”, „Dziewiczą podróż” oraz „Władców przestworzy”. Z kolei wśród thrillerów na wyróżnienie zasługuje słynny cykl z Katie Maguire.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here