Zakładamy domowy ogródek hydroponiczny

0
2212
Zakładamy domowy ogródek hydroponiczny

Wcale nie musisz co dzień udawać się do pobliskiego warzywniaka, polując na dostawę świeżych warzyw. Równie dobrze możesz zabrać się za hodowlę roślin przydatnych w Twojej kuchni na co dzień, samodzielnie. W niniejszym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób założyć domowy ogródek hydroponiczny. Nie musisz w tym celu wychodzić ze swego domowego zacisza.

Uprawa w wodzie

Bardzo ciekawym wariantem dla standardowych upraw doniczkowych czy klasycznych przydomowych ogródków okazują się ogródki hydroponiczne. Czym jest hydroponika? To nic innego jak metoda uprawiania roślin na wodzie. W dosłownym tłumaczeniu tego sformułowania to „praca wody”, a etymologicznie określenie to wywodzie się z dwóch słów – hydros – woda oraz ponoc – praca.

Główną cechą charakterystyczną dla tego rodzaju hodowli roślin jest niestosowanie do upraw ziemi. Gleba jest tu zbędna, bowiem swego rodzaju podłożem staje się właśnie woda. Jest ona powierzchnią chemicznie obojętną, zatem taki ogródek wydaje się być w pełni naturalny, bez jakichkolwiek chemicznych nawozów i spulchniaczy, jakie często występują w standardowych uprawach w glebie.

Jeżeli natomiast chodzi o nasiona do tego typu upraw, to są one wsadzane do dwóch naczyń – wewnętrznego, który ma specyficzne otworki na dnie i jest wypełnione dnem z tworzywa sztucznego oraz zewnętrznego, który wypełnia woda oraz odżywki. Hydroponika opiera się na tym, iż nie jest aż tak bardzo wymagającym stylem uprawy roślin jak klasyczna uprawa w glebie. Możesz być zatem ogrodnikiem w swym własnym domowym zaciszu, na balkonie, tarasie, na poddaszu, w kuchni czy nawet w salonie. Wybierz nasiona preferowanych roślin i zakładaj stawik hydroponiczny.

Rodzaje roślin

Najlepszym wariantem będzie wykorzystanie do takiej metody uprawy roślin obrazkowatych, które uwielbiają kąpać się w wodzie. Mowa tu przykładowo o gatunkach takich jak anturium czy filodendronom.

Zakładamy domowy ogródek hydroponiczny

Możemy także posadzić roszponkę, sałatę rzymską czy rukolę. Świetnie w pływających warunkach zrodzi się biała kapusta, papryka, pomidory. Na pewno jest to odpowiednie środowisko naturalne dla hydroponicznych ziół, wśród których warto wyszczególnić między innymi bazylię, oregano, tymianek czy miętę.

Sposób przygotowania

Zaczynamy od inwestycji w wybrane sadzonki czy nasiona a następnie zapatrujemy się w zestawy hydroponiczne. Są to systemy wyposażone w pompy jakie przepuszczają wody. Nie zawsze jednak musimy od razu wybierać takie skomplikowane i mocno zaawansowane komplety.

Równie dobrze, na potrzeby warunków domowych, możemy wykorzystać dużo łatwiejsze rozwiązania takie jak wkład w postaci plastikowej doniczki ze zrobionymi na jej spodzie otworkami, a także wodoszczelna osłonka i wskaźnik pokazujący poziom wody. Ten ostatni z wymienionych elementów umieszczamy we wkładzie.

Później dobieramy właściwe podłoże, a więc keramzyt, jakie pozwoli na właściwe wyrośnięcie korzeni naszych roślin. Idealnie sprawdza się także włókno kokosowe czy też wełna mineralna bądź jeszcze lżejszy – perlit.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here