Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu, odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowej postawy. Dotyczy aż 15 proc. populacji, powoduje silny ból, a także utrudnia wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności. Jakie są objawy tej choroby, jak wygląda jej diagnostyka oraz leczenie? Czy dotyczy jedynie starszych osób?
Czym tak naprawdę jest zwyrodnienie stawów?
Zwyrodnienie stawów nazywamy również osteoartrozą. Jest to przewlekła i nieuleczalna choroba. W jej przebiegu dochodzi do zaburzenia jakości stanu chrząstki stawowej, a także zmniejszenia się jej ilości. Wyróżnia się dwie postacie tej choroby – pierwotną oraz wtórną.
Zwyrodnienie pierwotne dotyczy głównie osób starszych, jednak nie poznano do tej pory przyczyny jego powstawania. Z wiekiem zwiększa się częstość jego występowania. Zwyrodnienie wtórne z kolei jest najczęściej konsekwencją różnego rodzaju zakażeń, urazów czy współwystępujących chorób stawów. Oznacza to więc, że choroba ta może dotyczyć zarówno starszych, jak i młodszych osób. Mitem jest, że na zwyrodnienie stawów można zachorować dopiero w podeszłym wieku.
Objawy zwyrodnienia stawów
Dolegliwości spowodowane chorobą zwyrodnienia stawów dotyczą najczęściej jednego stawu, jednak czasem zdarza się, że kilku. Do objawów tej choroby zalicza się:
- ból mechaniczny (występujący podczas ruchu stawu, ustępujący w czasie spoczynku),
- sztywność stawu,
- ograniczenie funkcji ruchowych,
- deformacja okolic stawu,
- trzeszczenia.
Czasem również zdarza się, że zwyrodnienie stawów przebiega zupełnie bezobjawowo. Każdy przypadek jest inny.
Diagnostyka zwyrodnienia stawów
Diagnostyka zwyrodnienia stawów nie jest wcale trudna. Lekarz ustala rozpoznanie choroby w oparciu o występujące objawy, a także charakterystyczne zmiany widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Najczęstszymi nieprawidłowościami są torbiele zwyrodnieniowe, zwężenie szpary stawowej, a także zagęszczenie kości położonej bezpośrednio pod chrząstką.
Jeśli zdjęcia RTG nie dają pewności co do występowania choroby, wykonuje się również USG, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Po zdiagnozowaniu choroby należy rozpocząć leczenie.
Jak leczyć zwyrodnienie stawów?
Leczenie zwyrodnienia stawów może przybierać trzy różne postacie:
- leczenie niefarmakologiczne,
- leczenie farmakologiczne,
- leczenie zabiegowe.
Pierwszy rodzaj leczenia, czyli niefarmakologiczny opiera się na redukcji masy ciała u osób otyłych, poprzez stosowanie diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Wsparciem może okazać się laska, kula bądź fizjoterapia.
Leczenie farmakologiczne polega na dobraniu odpowiednich leków. Niestety wiąże się ono z nasileniem dolegliwości bólowych – zaleca się w takiej sytuacji zażywanie leku przeciwbólowego Ketonal. W okresie zaostrzeń podaje się glikokortykosteroidy.
Leczenie zabiegowe opiera się najczęściej na artroskopii (mechanicznym oczyszczeniu stawu) bądź endoprotezoplastyce (wymianie stawu na protezę). Rodzaj leczenia jaki zostanie wybrany zależy od wielu czynników, każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.