5 gier logicznych, które ćwiczą pamięć

0
2238
5 gier logicznych, które ćwiczą pamięć

Mózg – zupełnie tak jak mięśnie i stawy – do pełni sprawności i wydajności potrzebuje regularnych ćwiczeń. Szare komórki pracują bowiem najefektywniej wtedy, kiedy ciągle stawiamy przed nimi jakieś nowe wyzwania. Trening mózgu nie musi jednak (a nawet: nie powinien!) być żmudny, katorżniczy i nieprzyjemny. O wiele lepsze efekty przynoszą ćwiczenia na pamięć i koncentrację, wykonywane z radością i zapałem.

W tej roli świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju gry logiczne – zarówno towarzyskie, jak i indywidualne. W co warto grać, żeby ćwiczyć mózg? Oto 5 propozycji, które koniecznie musisz przetestować!

1. Scrabble

Kultowa już gra logiczno-edukacyjna, w której zadaniem graczy jest układanie jak najdłuższych i jak najwyżej punktowanych słów z określonej puli literek i umieszczanie ich we wspólnej krzyżówce. Scrabble to jedna z tych gier, w które z powodzeniem można grać zarówno w grupie, jak i w pojedynkę – wystarczy wybrać odpowiedni tryb rozgrywki. To kompleksowy trening mózgu, który rozwija umiejętność koncentracji, wzmacnia kompetencje analityczne i poprawia pamięć.

2. Dobble

To prosta gra karciana, w której najbardziej liczy się spostrzegawczość oraz refleks, ale i dobra pamięć. Okrągłe karty Dobble pełne prostych obrazków łączy pewna zależność – na dowolnej parze kart z tej talii powtarza się tylko jeden symbol. Zadaniem graczy jest jak najszybsze wychwycenie tego podobieństwa. Takiej rozgrywce towarzyszą niemałe emocje! Niewątpliwą zaletą Dobble jest prostota tej gry – z powodzeniem można grać w nią całą rodziną.

3. Jenga

Wiele osób sklasyfikowałoby Jengę po prostu jako towarzyską grę zręcznościową. Polega ona bowiem na wyciąganiu poszczególnych drewnianych klocków z wysokiej wieży i układaniu ich na jej szczycie tak, by całość utrzymała równowagę. Brzmi prosto? Być może – ale do odniesienia sukcesu w takiej potyczce niezbędne są umiejętności analityczne i dobra pamięć. Musimy bowiem zapamiętać, jak zachowywała się wieża przy ruchach naszych przeciwników, i dokładnie rozważyć, który klocek jest „bezpieczny” do wyciągnięcia. Jednym słowem – Jenga to bez wątpienia wielopoziomowy (dosłownie!) trening mózgu.

4. 2048

Ta niezwykle prosta gra logiczna na smartfony w krótkim czasie zdobyła ogromną popularność. Świetnie sprawdza się w roli codziennego, nieskomplikowanego ćwiczenia na pamięć. O co w niej chodzi? Celem gracza jest takie łączenie i przesuwanie widocznych na ekranie klocków, by utworzyć z nich jeden klocek o wartości 2048. Warto mieć ją w swoim telefonie – to sprytny i przynoszący wiele korzyści umysłowych sposób na wypełnienie kilku wolnych minut w autobusie czy w kolejce do lekarza.

5. Candy Crush Saga

Kolejna z hitowych gier na komputery i urządzenia mobilne, w której naszym zadaniem jest odpowiednie grupowanie pojawiających się na ekranie słodyczy. Całość ujęta jest w tryb coraz to nowych wyzwań, więc nie nudzi się zbyt szybko, a mózg ciągle ma coś nowego do zrobienia. To świetna propozycja zwłaszcza dla zabieganych i zmęczonych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here