DVB-T2 HEVC już wkrótce w Polsce!

0
1306
DVB-T2 HEVC

Czy wiesz, czym jest DVB-T2 HEVC? Na czym polega ten format i co zmieni w ramach ogólnodostępnej telewizji?

Czym jest DVB-T2 HEVC? DVB T-2 – kiedy się pojawi?

DVB-T2 HEVC to nowy format naziemnej telewizji cyfrowej, który na stałe zagości w Polsce od końca drugiego kwartału 2022 roku. Warto nadmienić, że obecnie obowiązującym standardem jest DVB-T, format ten został wdrożony w 2013 roku i na stałe zakończył emisję systemu analogowego. Natomiast do niebywale częstego zapytania, jakim jest „DVB-T2 kiedy?”, trzeba nadmienić, że zależnie od Twojego regionu zamieszkania nowy system może pojawić się w jednym z czterech planowanych etapów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w sieci.

Co musisz wiedzieć o DVB-T2 HEVC?

Jak wspomniano wcześniej, DVB-T2 HEVC to nowy format telewizji cyfrowej. W stosunku do obecnego będzie on się różnił przede wszystkim znacznie wyższą jakością dźwięku i obrazu – sygnał będzie emitowany w jakości HD. Sam człon HEVC odnosi się natomiast do systemu kodowania, określa się go także jako H.265. HEVC zastąpi standard AVC i to właśnie na wspomniane elementy w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, jeśli szukasz nowego telewizora.

Pamiętaj jednak, że wprowadzenie nowego formatu naziemnej telewizji cyfrowej nie musi wcale oznaczać konieczności wymiany telewizora na nowy. Wszystko zależy od tego, czy Twój obecny telewizor spełnia wspomniane wcześniej warunki. Jeśli nie masz takiej pewności, możesz to sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich to po prostu sprawdzenie odpowiednich parametrów w instrukcji obsługi lub karcie produktu – właściwe dokumenty uzyskasz na stronie producenta lub sklepu, w którym dokonałeś zakupu. Druga metoda to sprawdzenie, czy możesz odbierać testowe programy – w tym celu musisz zeskanować odbiornik i dodać nowe programy do listy.

Co jeszcze warto wiedzieć o DVB-T2? Pewną ciekawostką może być np. fakt, że jednym z powodów wdrożenia nowego formatu jest konieczność zwolnienia odpowiednich pasm dla sieci komórkowej 5G. Wszystkie wspomniane udoskonalenia mają na celu poprawę jakości życia i dostępu do rozrywki dla całego społeczeństwa. Warto iść z duchem czasu, a dzięki nowoczesnym technologiom niemal każdego dnia otwierają się przed nami nowe możliwości – i to na każdym kroku! A jedną z takich właśnie zmian będzie wprowadzenie DVD-T2 w drugim kwartale 2022 roku.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here