Jak skutecznie poszukiwać pracy

0
1339
Jak skutecznie poszukiwać pracy

Znalezienie pracy spełniającej nasze oczekiwania nie jest zadaniem prostym. Wymaga zaangażowania, aktywności oraz cierpliwości. Trzeba wiedzieć, jak skutecznie szukać pracy, by nasze działania okazały się efektywne. Warto zatem opracować plan, a następnie realizować go krok po kroku.

Poszukiwanie zatrudnienia nie polega jedynie na wysłaniu CV do jak największej ilości pracodawców i oczekiwaniu na odpowiedź z ich strony. Konkurencja wśród osób ubiegających się o angaż jest obecnie bardzo duża. Znacznie wzrosły także wymagania pracodawców. Dlatego warunkiem skutecznego poszukiwania pracy stała się dobra znajomość bieżącej sytuacji na rynku pracy. Nawet jeśli jesteśmy aktywni zawodowo, nie zwalnia nas to z obowiązku śledzenia trendów, którym podlega rynek. To samo dotyczy oferty pracy. Zawsze aktualne oferty pracy w Kielcach znajdziesz w serwisie „Aplikuj.pl”.

Strategia przy wyborze ofert

Zanim rozpoczniemy przeglądanie ogłoszeń zamieszczanych przez pracodawców, musimy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby oraz oczekiwania względem pracy. Co chcielibyśmy robić? Jaka branża nas interesuje? Czy ważniejsze jest dla nas atrakcyjne wynagrodzenie, miejsce pracy czy inne profity jak na przykład ciekawy pakiet socjalny? Może teraz jest najlepszy moment, by się przekwalifikować i poszukać zajęcia zgodnego z naszymi zainteresowaniami i pasjami? Z drugiej strony musimy określić, co jesteśmy w stanie zaoferować pracodawcy. Jakim doświadczeniem zawodowymi dysponujemy, jakimi sukcesami możemy się pochwalić. Warto umieć określić własne umiejętności i predyspozycje. Być może lubimy kontakty z klientami, lub odwrotnie, wolimy pracować samodzielnie. Takie przygotowanie jest niezbędne w procesie poszukiwania zatrudnienia. Dopiero po usystematyzowaniu tej wiedzy możemy przeglądać oferty pracy. Jeszcze więcej na temat tego jak zacząć poszukiwania pracy możesz przeczytać w polecanym artykule.

Przygotowanie niezbędnych podstaw

Niezależnie od tego, czy jesteśmy fotografem ślubnym, grafikiem komputerowym czy inżynierem, nasze dokumenty aplikacyjne powinny być zawsze aktualne, gotowe do zaprezentowania pracodawcy. W środowisku wirtualnym powinniśmy założyć profil zawodowy. Ważne jest, aby rekruterzy od samego początku widzieli kim jesteśmy, jakie mamy doświadczenie i umiejętności. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to zarejestrujmy się w najbardziej popularnych serwisach, takich jak LinkedIn, Facebook, GoldenLine i Twitter.

Pamiętajmy jednak, że aktywność w mediach społecznościowych musi być prowadzona rozważnie. Nie wolno publikować treści niezgodnych z prawem, obrażających inne osoby i wulgarnych. Nasz profil to nasza wizytówka. Miejmy na uwadze fakt, że rekruterzy często podejmują decyzję o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną na podstawie tego, co umieściliśmy na naszym profilu w social mediach.

Wykorzystaj inne metody

Internet jest najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Jednak nie jedynym. Atrakcyjne oferty pracy można znaleźć także w codziennej prasie, branżowych czasopismach lub w specjalistycznych periodykach. Wielu pracodawców prowadzi nabór przy pomocy lokalnych rozgłośni radiowych. Nie zapominajmy o znajomych, rodzinie i przyjaciołach. Warto poinformować ich o fakcie poszukiwania pracy. Mogą być doskonałym źródłem informacji o rekrutacji lub mogą polecić komuś naszą kandydaturę.

W Internecie znajduje się wiele materiałów, a nawet całe książki napisane przez ekspertów z dziedziny doradztwa zawodowego. Jak zainteresować pracodawcę będąc bezpośrednio po studiach? – o tym możesz przeczytać w artykule „Jak znaleźć pracę po studiach? Zainteresuj przyszłego pracodawcę!”.  Materiały oferują wiele porad i cennych wskazówek związanych z poszukiwaniem pracy. Warto się z nimi zapoznać, by szybko znaleźć atrakcyjną posadę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here