Księgi wieczyste online – czyli o dostępności ksiąg wieczystych w sieci

0
1907
Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste to dokumenty, z których rzadko, ale zdarza się, że potrzebujemy skorzystać. Są to jedne z najważniejszych dokumentów poświadczających o statusie danej nieruchomości, takiej jak dom lub mieszkanie. Dostęp do księgi wieczystej jest w niektórych sytuacjach konieczny, ze względu na odpowiednie wymogi formalne lub administracyjne. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – czym są księgi wieczyste, co zawiera ich treść oraz jak znaleźć tę właściwą w internecie.

Księga wieczysta – do czego służy?

Księga wieczysta to oficjalny i ogólnodostępny rodzaj dokumenty, poświadczający stan prawny danej nieruchomości.

Z treści księgi wieczystej korzysta się przede wszystkim w momencie dokonywania transakcji – zakupu lub sprzedaży danego gruntu bądź nieruchomości – a także podczas innych działań związanych z nimi. Szczególnie istotne jest, aby potwierdzić treść wieczystej przed przygotowaniem umowy kupna. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nabywana przez nas nieruchomość nie jest obarczona dodatkowymi, ukrytymi przez nieuczciwego właściciela, dodatkowymi kosztami.

Każda księga wieczysta dzieli się na cztery osobne rozdziały. Jest to podział uniwersalny, stosowany w przypadku każdej księgi wieczystej, niezależnie od rodzaju nieruchomości, której dotyczy.

Pierwszy dział poświęcony jest podstawowym informacjom na temat danej nieruchomości; obejmuje między innymi takie dane jak:

– adres,

– rozmiar powierzchni,

– liczba kondygnacji,

– liczba pomieszczeń.

Ponadto, dział pierwszy zawiera informacje dodatkowe, określają na przykład stosunek danej nieruchomości względem otaczających ją terenów – dróg, parkingów i innych działek.

Dział drugi poświęcony jest informacjom o właścicielu danej nieruchomości oraz o prawach jej użytkowania. Znajdziemy w nim także dane określające – w przypadku większej liczby właścicieli – ich udziały.

Dział trzeci zawiera informacje o prawach oraz roszczeniach związanych z daną nieruchomością. Dowiemy się z niego, czy dana nieruchomość jest w jakikolwiek sposób obciążana (na przykład na zasadzie prawa służebności lub przesyłu).

Ostatni, czwarty dział, zawiera informacje o hipotekach związanych z daną nieruchomością. Podane w nim informacje obejmuję wysokość kwot, walutę, rodzaj hipoteki i inne, szczegółowe dane.

Elektroniczne księgi wieczyste – jak znaleźć, jak korzystać

Księgi wieczyste dostępne są dla wszystkich – zarówno dla właścicieli danej nieruchomości, jak i dla osób przygotowujących się do zakupu. Księgi wieczyste występują przy tym w dwóch wersjach – papierowej oraz elektronicznej. Są to wersje o identycznej zawartości, a ich elektroniczną wersję prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

Elektroniczne księgi wieczyste są więc w takim samym stopniu przydatne w przygotowywaniu umów kupna/sprzedaży, co ich papierowe odpowiedniki. By uzyskać dostęp do danej księgi, musimy dysponować jej numerem. Uzyskać go możemy od aktualnego właściciela danej nieruchomości.

Założenie księgi wieczystej odbywa się za pośrednictwem notariusza i ma miejsce w momencie dokonania transakcji lub przyznania nieruchomości spółdzielczej. Koszty związane z jej założeniem obejmują: opłatę sądową (60 zł), wpis dotyczący prawa własności (200 zł), taksę notarialną (ok. 200 zł).

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here