Na czym polega konsolidacja kredytów i jakie korzyści się z nią wiążą?

0
1684

Konsolidacja to słowo, które wywodzi się z łaciny – consolidato oznacza zjednoczenie. W terminologii finansowej konsolidacja oznacza połączenie kredytów. Na czym polega to rozwiązanie i jakie korzyści się z nim wiążą? Czy konsolidacja kredytów zawsze jest opłacalna? W tym artykule przybliżymy właśnie te kwestie.

Spłata kilku kredytów za jednym razem, czyli sposób na ułatwienie sobie życia

Bywa, że zaciągamy kilka kredytów. Każdy z nich wiąże się z pamiętaniem o spłatach raty w terminie. Gdy zsumujemy te zobowiązania, może okazać się, że mamy do czynienia z dość pokaźną kwotą. Decydując się na konsolidację, płacimy tylko jedną ratę. Kredyty zostają połączone, a my, za pomocą jednej comiesięcznej płatności, stopniowo zwracamy każdy z nich. Warto podkreślić, że kredyty nie muszą być zaciągnięte w tym samym banku; możemy skonsolidować nasze należności z różnorodnych banków.

Dlaczego osoby decydują się na konsolidację kredytów?

Powodów jest kilka. Jak łatwo się domyślić, spłata jednej raty, zamiast kilku, to spore ułatwienie. Ale w konsolidacji kredytów nie chodzi oczywiście jedynie o uproszczenie sobie rachunków i łatwiejsze zapamiętanie comiesięcznego terminu spłaty należności. Osoby, które decydują się na to rozwiązanie robią to głównie dlatego, że taka jedna rata jest niższa niż suma poszczególnych rat. W efekcie konsolidacja sprawia, że każdego miesiąca zapłacimy mniej.

Z pomocą konsolidacji kredytu można rozwiązać problem z płynnością finansową. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obniżenie tej raty jest możliwe dzięki wydłużeniu terminu spłaty całego kredytu. I tutaj wilk pogrzebany – wydłużenie terminu spłaty wiąże się z większymi odsetkami. Konsolidacja może bowiem sprawić, że zwrócimy w sumie bankom większa kwotę, niż w sytuacji, kiedy płacilibyśmy raty każdemu z banków oddzielnie.

Konsolidacja to jednak sposób na poradzenie sobie z trudnościami dotyczącymi spłaty kredytu. Bywa bowiem, że nie jesteśmy w stanie spłacić wszystkich rat zaciągniętych kredytów. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie może sprawić, iż całościowy koszt naszego kredytu będzie większy. Warto przeanalizować, czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie karencja w spłacie raty lub tzw. wakacje kredytowe. Wiele zależy od konkretnej oferty banku, od naszych preferencji i możliwości budżetowych. Niezależnie od tego, jaka opcję wybierzemy, warto dokładnie przeanalizować każde rozwiązanie, nawet, jeśli wydaje się nam, że obniżona rata miesięczna to bezsprzeczny argument za daną opcją.

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse, radzi – Konsolidacja kredytów może okazać się dla nas jedynym rozwiązaniem. Jeśli nie stać nas na spłatę wszystkich rat w terminie, mimo wydłużenia okresu kredytowania oraz w konsekwencji zwiększenia sumy kredytowania, będzie to lepsze rozwiązanie aniżeli nie spłacanie wcześniejszych pożyczek i generowanie dodatkowych kosztów w postaci odsetek od nieterminowej spłaty. Jeśli nie mamy szans na wakacje kredytowe bądź karencję w spłacie raty, a nie stać nas na spłatę rat w aktualnej wysokości, kredyt konsolidacyjny będzie pomocą, której właśnie potrzebujemy. Zanim jednak udamy się do banku powinniśmy wiedzieć, że o konsolidację zobowiązań powinniśmy starać się za pośrednictwem profesjonalnego pośrednika kredytowego nie związanego umową z żadnym konkretnym bankiem. Tylko z jego pomocą mamy bowiem szanse na prowadzenie negocjacji z bankiem, a tym samym zwiększamy swoje szanse na konsolidację zobowiązań kredytem bankowym.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here