Białkomocz – czym jest i jakie są jego przyczyny? 

0
1767
białkomocz

Białkomocz określony jest też jako proteinuria jest to obecność białka w moczu. Podwyższone stężenie tego składnika w moczu towarzyszy schorzeniom nerek oraz stanom przebiegającym ze znacznym zwiększeniem białka we krwi. W celu wykazania obecności białka w moczu musi być wykonane badanie ogólne moczu, a czasami Potrzebna będzie dobowa zbiórka moczu. Od czego zależy obecność białka w moczu? Jakie są przyczyny białkomoczu? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/bialkomocz-o-czym-swiadczy-obecnosc-bialka-w-moczu/ 

Obecność białka w moczu – od czego zależy? 

Białkomocz w zdrowym organizmie może zostać stwierdzony przez niewielką ilość białka wydzielonego wraz z moczem. Prawidłowo funkcjonujący nerki są w stanie przefiltrować do moczu jedynie cząsteczki o niskiej masie. Właśnie taki białka możemy znaleźć w moczu. Mowa tutaj między innymi o: 

Jakie są przyczyny białkomoczu? 

Do zwiększonego wydalania białka z moczem może dojść w wyniku zaburzenia funkcji nerek. Takie te białkomocz określany jest jako białkomocz nerkowy, a jego najczęstszą przyczyną jest zaburzenie funkcji nerek, które prowadzi do następnego przechodzenia białek do moczu. Przebiegu białkomoczu cewkowego dochodzi do przefiltrowania większej ilości białek, a także uwolnienia białka uszkodzonych komórek cewkowych. Możliwymi przyczynami powstania białkomoczu jest gorączka, intensywny wysiłek fizyczny oraz długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Możliwą przyczyną są również choroby układu krążenia taki jak niewydolność serca, nadciśnienie oraz zakrzepica żył nerkowych. Wydalanie białka z moczem nie powinno przekraczać 150 mg/dobę. 

Białkomocz – wskazania do jego oznaczenia 

Badanie poziomu białka we krwi wskazany jest przede wszystkim u osób, o których podejrzewany jest uszkodzenie nerek lub obecność innych chorób, które mogą zwiększyć stężenie białka w moczu, takich jak: 

  • cukrzyca
  • choroba niedokrwienna serca
  • toczeń rumieniowaty
  • szpiczak mnogi
  • przyrost gruczołu krokowego 
  • kamica nerkowa,
  • zakażenie dróg moczowych
  • przewlekła niewydolność serca 
  • nadciśnienie 

Białkomocz – badanie 

Do zbadania poziomu białka w moczu wykonywane jest badanie ogólne moczu. W ten sposób należy pobrać próbkę poranną moczu, która badana jest testem paskowym w kierunku obecności białka. Jeżeli taki test wykaże obecność białka, konieczna jest głębsza diagnostyka. 

Zobacz też: http://www.diapazon.pl/dobowa-zbiorka-moczu-jakie-sa-wskazania-do-jej-wykonania/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here