Czym może grozić zbyt duża liczba płytek krwi? – Nadpłytkowość samoistna 

0
1109
mikroskop

Nadpłytkowość samoistna jest to zaburzenie dermatologiczna, w przebiegu którego dochodzi do wzmożonej syntezy płytek krwi, czyli inaczej mówiąc komórek uczestniczących w procesie krzepnięcia krwi. Powoduje to nasilenie krzepliwości krwi. Zwiększeniu liczby płytek krwi towarzyszy zmniejszenie ilości innych komórek krwi, czyli krwinek czerwonych oraz białych. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Czy leczenie opiera się jedynie na stosowaniu farmakoterapii? Jak objawia się nadpłytkowość samoistna? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/nadplytkowosc-samoistna-czym-grozi-zbyt-duza-liczba-plytek-krwi/ 

Nadpłytkowość samoistna – czym dokładnie jest? 

Nadpłytkowość samoistna znana jest również pod nazwą trombocytozy. Jest to przewlekły zespół mieloproliferacyjny. I co tam tej choroby jest zwiększona produkcja mega krwi odczytów w szpiku kostnym, co powoduje zwiększony wzrost krążących we krwi obwodowej płytek krwi. U człowieka dorosłego liczba płytek krwi wynosi 150-400 tyś na mikrolitr. Mężczyźni mają zazwyczaj nieco więcej, niż kobiety.

Jakie są przyczyny nadpłytkowości samoistnej? 

Nadpłytkowość samoistna związana jest z występowaniem tego schorzenia rodzinnie, jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Pozwala to jednak sądzisz, że predyspozycje genetyczne nie odgrywają głównej roli w rozwoju tego zaburzenia. Nie wiadomo jednak, co inicjuje autonomiczny rozrost linii płytkowości  komórkowej w szpiku kostnym. Być może za rozwój tego schorzenia odpowiadają mutacje genetyczne w komórkach szpiku. 

Jakie są objawy nadpłytkowości samoistnej? 

W przebiegu takiej choroby można zaobserwować objawy, które wynikają z dwóch zjawisk takich jak nadmierna krzepliwość krwi oraz krwawienia. Powstanie mikroskopów u ujęć naczyń krwionośnych wynika z obecności podwyższonej liczby płytek krwi, natomiast krwawienia, wynikają już z zaburzeń funkcji krwi. Objawy, które związane są z nadmierną krzepliwością krwi to: zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy, napady padaczkowe, porażenia połowiczne. 

Nadpłytkowość samoistna – leczenie 

Sposób leczenia opiera się o głównym stopniu o to w jakim stopniu schorzenie to jest nasilone oraz zależy od obecności czynników ryzyka powikłań zakrzepowych. Najistotniejszymi czynnikami ryzyka Jest palenie papierosów, wiek powyżej 60 lat, wystąpienie wcześniejszych powikłań zakrzepowych, nadciśnienie tętnicze oraz wysoki poziom krwinek białych w organizmie. Wyleczenie nadpłytkowości nie jest możliwe, można jedynie je stosować odpowiednie leczenie objawowe, które redukuje ryzyko wystąpienia powikłań oraz większe ilości zakrzepów i krwawień. 

Zobacz też: http://www.diapazon.pl/przyczyny-objawy-i-leczenie-niedokrwistosci-hemolitycznej/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here