Czym są dolegliwości dyspeptyczne i jak sobie z nimi radzić?

0
1750
Czym są dolegliwości dyspeptyczne i jak sobie z nimi radzić?

Z dolegliwościami dyspeptycznymi boryka się wiele osób. Jakie są ich przyczyny? Jak sobie z nimi radzić? Kiedy można je złagodzić domowymi sposobami, a kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?

Dolegliwości dyspeptyczne świadczą o różnego rodzaju zaburzeniach trawienia i chorobach górnej części przewodu pokarmowego. Dyspepsja nie dotyczy pojedynczego zdarzenia, np. po spożyciu ciężkostrawnych potraw, lecz jest stanem nawracającym lub przewlekłym (często wręcz permanentnym). Niekiedy jest wynikiem innych schorzeń, ale w przypadku wielu pacjentów 

Jakie są objawy dyspeptyczne?

Niestrawność (czyli dyspepsja) to termin określający różne dolegliwości, które świadczą o pewnych nieprawidłowościach trawiennych, które wynikają z błędów żywieniowych, ale mogą być też symptomem poważniejszych zaburzeń. Do najczęstszych objawów dyspeptycznych zaliczamy:

  • ból w nadbrzuszu
  • uczucie ciężkości  albo dyskomfort w górnej części brzucha
  • uczucie wczesnej sytości
  • zgagę
  • wzdęcia
  • zwracanie
  • nudności i wymioty
  • skłonności do odbijania
  • brak łaknienia

Opisane dolegliwości trwają co najmniej 4 tygodnie, zwykle z mniejszym lub większym natężeniem. Mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy. 

Jakie są przyczyny dyspepsji?

Dyspepsja może mieć różne przyczyny. U niektórych osób zaburzenia trawienia pojawiają się w wyniku chorób, np. choroby refluksowej, wrzodów żołądka czy zapalenia trzustki. Mogą ją powodować niektóre leki przeciwreumatyczne, preparaty żelaza i potasu czy antybiotyki. Ten rodzaj dolegliwości określany jest mianem dyspersji organicznej.

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy trudno jest jednoznacznie stwierdzić przyczyny dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wówczas diagnozowana jest dyspepsja czynnościowa, którą leczy się objawowo. Z dyspepsją czynnościową może borykać się nawet co druga osoba po 40. roku życia, a okresowo pojawia się nawet u znacznie młodszych ludzi.

Dolegliwości dyspeptyczne. Kiedy udać się do lekarza?

Jednoznaczne rozpoznanie przyczyn dolegliwości dyspeptycznych jest dość trudne. Osoby, u których objawy nawracają lub są bardzo silne, powinny skonsultować się z lekarzem. Niezwłoczna wizyta u specjalisty jest konieczna, jeśli oprócz standardowych symptomów pojawiają się również zaburzenia połykania pokarmów, nagły spadek wagi lub krwawienie. Przy tego rodzaju symptomach lub w przypadku podejrzenia innych schorzeń lekarz zleca wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.

 

Domowe sposoby na łagodzenie dolegliwości dyspeptycznych

Nieprzyjemne dolegliwości dyspeptyczne można próbować łagodzić domowymi sposobami. Pomocne są przede wszystkim zioła. Zalecane jest regularne picie naparów (herbatek) z dziurawca, mięty, rumianku czy siemienia lnianego.

Osoby borykające się z problemami dyspeptycznymi powinny mieć w swojej domowej apteczce naturalne olejki z ziół i roślin, które wykazują korzystne działanie w przypadku zaburzeń trawienia. Olejki goździkowy, cynamonowy i z mięty pieprzowej wykazują właściwości rozkurczowe, łagodzą ból brzucha i pomagają przy wzdęciach. Mentol wspomaga trawienie, łagodzi bóle brzucha. Olejek lawendowy łagodzi nieprzyjemny dyskomfort przy zgadze, wzdęciach czy wymiotach. Na zgagę polecany jest też olejek cytrynowy. Wszechstronne działanie wykazują też gotowe preparaty stanowiące mieszaninę tych olejków. Można stosować je doraźnie, w przypadku wystąpienia dolegliwości, jak i profilaktycznie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here