Dokucza Ci nietrzymanie moczu? Załatw sprawę po męsku!

0
1997
Dokucza Ci nietrzymanie moczu? Załatw sprawę po męsku!

Nietrzymanie moczu jest krępującą i uciążliwą dolegliwością, z którą – wbrew pozorom i powszechnie przyjętej opinii –zmagają się nie tylko osoby starsze i nie tylko kobiety. NTM, czyli nietrzymanie moczu, może dotknąć osoby każdej płci, w bardzo różnym wieku, z wielu różnych powodów. Dla każdej osoby schorzenie to jest wstydliwe i przykre, ale zdaje się, że w szczególności mężczyźni nie mogą sobie z nim poradzić, bowiem rzutuje ono nie tylko na ich komfort fizyczny, ale także psychiczny – często czują się mniej męscy, tracą pewność siebie, mają obniżone poczucie własnej wartości. Niesłusznie! Z nietrzymaniem moczu można i trzeba walczyć, a co więcej, można to zrobić w sposób wyjątkowo skuteczny. Jak zatem załatwić sprawę po męsku?

Nietrzymanie moczu – jak postępować w przypadku wystąpienia objawów?

Nietrzymanie moczu wiąże się z mimowolnym, czyli niezależnym od woli chorego, oddawaniem moczu. Ilość wydalanego w ten sposób moczu jest różna – może to być zaledwie kilka kropli lub bardzo dużo, gdzie pęcherz opróżniany jest w całości.

Zauważenie objawów zazwyczaj – choć powinno – nie prowadzi do wizyty u lekarza. Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu (zwłaszcza mężczyźni!) częstokroć cierpią w całkowitym milczeniu, bowiem jest to dla nich dolegliwość wybitnie krępująca. Niestety nie tędy droga, bo takie działanie nie rozwiąże problemu, a jedynie może prowadzić do jego nasilenia i rozwoju rozmaitych chorób. Jeśli więc dostrzeżemy pierwsze symptomy, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu na konsultację. Ten przeprowadzi wywiad, zleci badania, a następnie ustali leczenie lub przekieruje nas do specjalisty.

Możliwe przyczyny nietrzymania moczu

Pamiętajmy o tym, że nietrzymanie moczu nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem rozmaitych schorzeń, dlatego nie należy go bagatelizować. Tylko wyeliminowanie podstawowej przyczyny przyniesie oczekiwane efekty.

Przyczyn nietrzymania moczu może być zaś bardzo wiele. Część z nich to przyczyny stosunkowo błahe, które szybko można okiełznać, przywracając sobie tym samym komfort fizyczny i psychiczny. Bywa jednak, że są poważniejsze, tkwią głębiej i wymagają podjęcia specjalistycznego leczenia, czasem nawet operacyjnego. Choć mogą tkwić w chorobach układu nerwowego, w przeważającej większości za nietrzymanie moczu odpowiadają choroby i nieprawidłowości w sferze układu moczowego, jak m.in. zapalenie pęcherza moczowego czy przerost gruczołu krokowego.

Nietrzymaniu moczu sprzyjają też m.in.: częste zaparcia, nadwaga i otyłość, zażywanie leków o działaniu moczopędnym, picie dużych ilości alkoholu, kawy i innych napojów zawierających kofeinę, u kobiet także menopauza i porody. Ryzyko nietrzymania moczu rośnie wraz z wiekiem, ale – UWAGA! – nie jest to naturalny objaw starzenia się organizmu, zatem zawsze należy z nim walczyć!

Wkładki dla mężczyzn, leczenie, zmiana stylu życia – działamy kompleksowo!

Kompleksowe działanie zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces leczenia. Jak już zostało nadmienione, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia konkretnej przyczyny występowania nietrzymania moczu. Jednocześnie warto zmienić styl życia na zdrowszy, dążąc do przywrócenia prawidłowej masy ciała oraz zaprzestając spożywania nadmiernych ilości kawy i alkoholu. Jeśli potencjalną przyczyną kłopotów są zażywane przewlekle leki, warto rozważyć – oczywiście w porozumieniu z lekarzem – ich zmianę na inne.

Aby zaś zapewnić sobie maksimum komfortu każdego dnia i możliwość powrotu do normalnej aktywności, warto sięgnąć po wkładki dla mężczyzn. Co to takiego? Są to specjalistyczne produkty higieniczne dedykowane mężczyznom z nietrzymaniem moczu. Wkładki dla mężczyzn to nie to samo co damskie podpaski! Idealnie dopasowują się do kształtu męskiej anatomii, są wyjątkowo dyskretne i skuteczne. Absorbują nie tylko wilgoć, ale też nieprzyjemny zapach. Istnieją wkładki dla mężczyzn o różnych stopniach chłonności, dlatego – chcąc dopasować produkt do swoich potrzeb – można skorzystać z bezpłatnych próbek, które dostępne są pod adresem https://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka.

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 28.08.2018
  2. Dr n med. Drabczyk R., Przyczyny nietrzymania moczu, https://nefrologia.mp.pl/lista/84508,przyczyny-nietrzymania-moczu, data dostępu: 28.08.2018
  3. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu – przyczyny, https://nefrologia.mp.pl/lista/66339,nietrzymanie-moczu-przyczyny, data dostępu: 28.08.2018

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here