Glista ludzka – jak dochodzi do zakażenie, objawy i sposób leczenia

0
1815
glista ludzka

Zakażenie pasożytem glisty ludzkiej należy do najczęstszych, pasożytem można zarazić się dosłownie wszędzie, gdzie można mieć kontakt z bakteriami, czyli w każdym miejscu. Główną przyczyną zakażenia glistą ludzką jest oczywiście nieprzestrzeganie zasad prawidłowej higieny osobistej. Jednak nawet najbardziej skrupulatne zachowywanie się w sposób higieniczny nie jest w stanie uchronić Cię przed glistnicą.  Ascaris lumbricoides bo tak brzmi łacińska nazwa glisty ludzkiej jest pasożytem, który odpowiedzialny jest za wywołanie glistnicy. Przebywa ona w jelicie cienkim człowieka, dorosłe osobniki – w tym przypadku samice mogą mieć nawet 50 cm długości, i w przeciągu 24 godzin są zdolne do złożenia 200 tysięcy jaj glisty ludzkiej, dlatego glista ludzka rozmnaża się bardzo szybko. Jajeczka są wydalane wraz z kałem i pozostają na poza organizmem ludzkim.

Glista żywi się w dużej mierze substancjami pochodzącymi z treści jelitowej oraz nabłonkiem ściany jelita cienkiego jednocześnie je uszkadzając i powodując cały szereg nieprzyjemnych objawów, więc po prostu pokarmem, który my sami dostarczamy dla naszego organizmu.

Źródła zakażenia pasożytem glisty ludzkiej

Najważniejszą i najskuteczniejszą ochroną przed zarażeniem się pasożytem glisty ludzkiej jest bardzo rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny – nie tylko w miejscach publicznych ale także i w najbliższym otoczeniu. Jaja mogą pozostać w środowisku nawet kilka lat. Ważne jest, aby myć ręce odpowiednio często – po każdym wyjściu z toalety, a także odpowiednio myć owoce. Podobnie jest z tzw. „kranówką” – spożywaj ją tylko i wyłącznie po przegotowaniu. Glista ludzka bardzo często dotyka dzieci, ponieważ nie są one wyczulone na higienę, dlatego ważne jest, aby uświadamiać dzieciom jak ważne jest każdorazowe mycie rąk. Jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, kota – pamiętaj o jego systematycznym odrobaczaniu! Jaja glisty ludzkiej przenoszone są bardzo często na zwierzętach, przyczyniają się do tego również muchy.

badanie na gliste ludzką

Objawy i przebieg choroby

Do objawów występujących w początkowym stadium należą:

  • pokrzywka,
  • obrzęki powiek,
  • sińce/cienie pod oczami,

Niektóre osoby skarżą się również na bóle gardła, duszności a także uciążliwy kaszel.

Po dwóch miesiącach od zakażenia pojawiają się:

  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • wymioty,
  • odbijanie goryczą,
  • spadek wagi,
  • zaburzenia snu.

W niektórych przypadkach zakażenie glistą ludzką może przebiegać zupełnie niezauważalnie nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Efekty leczenia

Do jednych z najpopularniejszych specyfików przeciw-pasożytniczych należą pyrantel, albendazol, mebendazol. Leki te nie tylko w szybki sposób usuną pasożyty ale dodatkowo wzmocnią odporność organizmu zabezpieczając go przed ponownym zarażeniem. Niestety wyleczenie pasożytów nie jest możliwe w stu procentach, dlatego, jeżeli raz zachorowałeś na glistę, musisz szczególnie uważać.

Ważna jest też odpowiednia dieta – szczególnie bogata w pestki dyni.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here