Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

0
1932
trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny zazwyczaj dotyka osoby w wieku, powyżej 25 roku życia. Stąd też nazywany jest również trądzikiem dorosłych. Ten problem zdecydowanie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Wynika to głównie z zaburzeń hormonalnych.

Przyczyny trądziku hormonalnego

Zmiany trądzikowe zazwyczaj ukazują się na damskich twarzach, przed pojawieniem się miesiączki. Równie często dochodzi do tego podczas ciąży, a nawet w okresie menopauzy. Główną przyczyną zmian na twarzy są zaburzenia hormonów płciowych, czyli estrogenów i androgenów.

Czynnikiem sprzyjającym występowaniu zmian jest również nieodpowiednia dieta, stres, choroby tarczycy oraz przemęczenie. Gdy jesteśmy zestresowani, androgeny zaczynają być nadreaktywne, co skutkuje nadprodukcją łoju, czyli na naszej twarzy pojawia się większa ilość sebum, przez to dochodzi do zatykania ujść porów skóry i zmian trądzikowych.

Przeczytaj też: http://www.diapazon.pl/choroba-hashimoto-jak-sie-najczesciej-objawia/

Rodzaje trądziku hormonalnego

Obecnie możemy wyróżnić dwa typy trądziku hormonalnego, jest to trądzik androgenny i trądzik estrogenny. Trądzik androgenny zdecydowanie częściej jest spotykany. Jego przyczyną jest nadmiar męskich hormonów płciowych. Charakteryzuje się dużymi, bolesnymi grudkami, które zazwyczaj występują w okolicy żuchwy, szyi, czoła i plecach. Pozbawione są zazwyczaj stanu zapalnego.

Z kolei trądzik estrogenny jest rzadziej spotykany, nazywany jest również trądzikiem różowatym. Wyróżnia się tym, że na skórze zaczyna pojawiać się rumień, który powstał w wyniku trwałego poszerzenia się naczyń krwionośnych. W kolejnym etapie zaczynają występować czerwone, grudkowate krostki. Zmiany tego typu zazwyczaj znajdują się na policzkach, nosie i brodzie.

Leczenie trądziku hormonalnego

Aby leczenie było skuteczne, musi zostać postawiona prawidłowa diagnoza. W tym celu zawsze należy udać się do lekarza specjalisty – dermatologa. Każdy rodzaj trądziku hormonalnego jest inny, dlatego leczenie musi być indywidualne. Przed leczeniem konieczne jest wykonanie badań hormonalnych, wtedy po otrzymaniu wyników lekarz jest w stanie stwierdzić poziom hormonów płciowych w surowicy krwi. Terapia zwykle trwa kilka miesięcy, pacjent wtedy musi przyjmować doustne antybiotyki i retinoidy.

Źródło: https://www.postepyrobie.pl/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here