Każdy, kto ma jakieś problemy z widzeniem, prawdopodobnie nosił parę soczewek poprawiających widzenie – chociaż raz lub dwa razy w ciągu swojego życia. Nawet ci, którzy jeszcze ich nie nosili, mają niemal jak w banku, że wraz z wiekiem rozwiną starczowzroczność i będą ich potrzebować. Ponieważ w końcu niemal wszyscy będą musieli z nich korzystać, nie zaszkodzi wiedzieć o nich trochę więcej, prawda? Dobrze, przyjrzyjmy się zatem, jak działają soczewki korekcyjne.
Zasada działania
Soczewki korekcyjne są zaprojektowane tak, aby pomóc oczom skupić światło padające bezpośrednio na siatkówkę, zapewniając w ten sposób wyraźne widzenie. Działają one jako pierwsza powierzchnia, w którą trafiają promienie świetlne i odpowiednio zaginają je dla wyrównania danej wady wzroku.
Optometrysta przepisuje odpowiednie soczewki korekcyjne na podstawie stopnia zgięcia promieni świetlnych, które mierzy się w dioptriach. Ogólna zasada jest taka, że większa potrzeba zginania światła skutkuje wyższą receptą, a także grubszymi soczewkami.
Nadwzroczność
Nadwzroczność powoduje, że nadchodzące promienie świetlne skupiają się poza siatkówką z powodu skrócenia gałki ocznej. Aby to skorygować, zaleca się wypukłe soczewki, aby zmniejszyć odległość, z jaką światło będzie podróżować i dokładnie skupić je na siatkówce.
Krótkowzroczność
Jest to błąd refrakcji, który powoduje skupienie się padającego światła przed siatkówką w wyniku wydłużenia gałki ocznej. Aby to skorygować, optometrysta przepisuje soczewki wklęsłe, zwiększając odległość, na jaką światło będzie podróżować, co pozwoli skupić je bezpośrednio na siatkówce. Zasadniczo soczewki te działają w sposób odwrotny niż te na nadwzroczność.
Astygmatyzm
Astygmatyzm jest błędem refrakcyjnym, który powoduje skupienie światła w wielu punktach, powodując niewyraźne widzenie z dowolnej odległości. Aby to skorygować, konieczne jest użycie soczewek cylindrycznych w celu utworzenia wielu punktów ostrości. Umożliwi to wylądowanie obrazu w jednym punkcie zamiast w wielu lokalizacjach.
Dalekowzroczność starcza
Dwa ostatnie rodzaje soczewek korekcyjnych korygują starczowzroczność. Do tej kategorii zaliczane są soczewki monowizyjne lub soczewki wieloogniskowe. Soczewki monowizyjne korygują widzenie na odległość w jednym oku, a drugie korygują na widzenie na bliskie odległości. Natomiast soczewki wieloogniskowe to soczewki korekcyjne, które korygują dwie odległości naraz – zazwyczaj górną połowę na odległe widzenie, natomiast dolną na widzenie bliskie.