Profilaktyka cholesterolowa dzieci – właściwa dieta dla zdrowia dziecka

0
1430
podwyższony poziom cholesterolu u dziecka

Cholesterol to substancja tłuszczowa produkowana w organizmie ludzkim głównie przez wątrobę. Najbogatszymi źródłami tej substancji są produkty pochodzenia zwierzęcego, a wśród nich zwłaszcza czerwone mięso, podroby, pasztety, parówki, kiszki, salcesony itp. oraz żółtka jaj. Cholesterol nie znajduje się natomiast w produktach pochodzenia roślinnego. Jeszcze do niedawna podwyższony poziom cholesterolu u dzieci zdarzał się bardzo rzadko. Obecnie, jest coraz częstszy, dlatego rodzice powinni zawczasu pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce.

Nie tylko geny?

Dzieci mogą być narażone na dziedziczną hipercholesterolemię – dotyczy to dzieci, które skłonność do podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi odziedziczyły po rodzicach lub dziadkach. Jeśli dziecko jest w grupie ryzyka, czyli w rodzinie wystąpiła hipercholesterolemia, dziecku należy robić badania na poziom cholesterolu już od 3 roku życia. Problem podwyższonego poziomu cholesterolu często mają również dzieci z nadwagą lub otyłe, a także chore na cukrzycę i nadciśnienie.

Przyczyną pojawienia się problemu u najmłodszych jest coraz większy udział tłuszczów nasyconych i trans w diecie oraz niewielka aktywność fizyczna, które zaburzają naturalną gospodarkę lipidową.

Istnieje kilka czynników ryzyka wysokiego poziomu cholesterolu dzieci:

  • jeśli rodzice mają poziom cholesterolu powyżej 240 mg/dl,
  • jeśli w rodzinie zdarzył się zawał serca, udar mózgu,
  • gdy dziecko jest otyłe lub ma nadwagę,
  • gdy choruje na cukrzycę lub ma wysokie ciśnienie krwi.

co gdy u dziecka wykryto podwyższony poziom cholesterolu

Najważniejsza jest zdrowa dieta

Zapobieganie wysokiemu poziomowi cholesterolu we krwi polega przede wszystkim na zdrowych nawykach żywieniowych. Dieta dziecka powinna być pełna świeżych owoców i warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Poziom cholesterolu u dziecka najbezpieczniej obniżyć za pomocą odpowiednio skomponowanej diety. W ciągu dnia dziecko powinno spożywać od 4 do 5 posiłków. Dominować w niej powinny tłuszcze roślinne, warzywa, owoce, potrawy bogate w błonnik na przykład ciemnoziarniste pieczywo, chude mięso, odtłuszczony nabiał, potrawy z roślin strączkowych. Poziom cholesterolu można również zmniejszyć poprzez aktywność fizyczną, dlatego warto zachęcać nasze dzieci do uprawiania sportu. Lekarz może zalecić naszemu dziecku spożywanie produktów zawierających stanole roślinne. Hamują one proces wchłaniania cholesterolu do krwioobiegu i pomagają wydalać go z organizmu. Stanole roślinne to aktywny składnik naturalnie występujący miedzy innymi  w orzechach, zbożach, olejach roślinnych czy owocach. Wcześnie wprowadzona zmiana codziennego menu przede wszystkim  pozwoli uniknąć konieczności zastosowania farmakoterapii.

Jeśli natomiast już u malucha wykryto podwyższony poziom cholesterolu, należy ograniczyć w diecie dziecka mięso czerwone, śmietanę, tłuste sery i produkty mleczne, parówki, podroby.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here