Witamina D to związek, który w ostatnich latach jest uznawany za jedną z najważniejszych witamin w organizmie. Kiedyś uznawana była wyłącznie za substancję regulującą gospodarkę wapniowo – fosforanową, co przekładało się na wzmocnienie kości i zębów. Jednak najnowsze wyniki badań ukazują witaminę D3 w jeszcze bardziej korzystnym świetle. W wielu tkankach i narządach znajdują się bowiem receptory dla witaminy D, co świadczy o jej wszechstronnym wpływie na organizm. Co więcej – witamina D3 wykazuje aktywność analogiczną do hormonów. Nie podlega zatem wątpliwości znacząca rola witaminy D w utrzymaniu doskonałego stanu zdrowia. Jednocześnie dochodzą do nas niepokojące sygnały – niemal 90% Polaków może doświadczać niedoboru witaminy D. Czy Ty także jesteś w grupie ryzyka?
Dlaczego niedobór witaminy D jest tak powszechny?
Witamina D to związek pozyskiwany przede wszystkim na drodze skórnej syntezy tego związku. W procesie tym niezbędny jest udział promieniowania słonecznego. W naszym umiarkowanym klimacie nie mamy niestety możliwości regularnej ekspozycji na słońce, co przyczynia się do powszechnego występowania niedoborów witaminy D3.
Aby zapewnić optymalny poziom witaminy D w organizmie, wystarczy codzienna ekspozycja na słońce przez około kwadrans. My nie mamy jednak takiej możliwości – pozostaje nam zatem suplementacja. A dlaczego nie dieta? Gdyż naturalne źródła witaminy D w diecie nie dostarczą wymaganych jej ilości, zwłaszcza, że większość z nas ma zbyt niski poziom witaminy D i potrzebuje dostarczyć większych jej ilości.
Zapotrzebowanie na witaminę D dla osoby dorosłej to około 1000 – 2000 IU na dobę. Najbogatsze źródła witaminy D w diecie to:
– ryby (węgorz, śledź, dorsz, łosoś, sardynka, tuńczyk)
– ser żółty
– mleko
– wątróbka
– jajka
– drożdże
Z kolei synteza skórna witaminy D jest w naszej strefie klimatycznej ograniczona do okresu wiosenno – jesiennego. Dlatego od września do marca warto sięgać po suplement diety z witaminą D – i to zalecenie dotyczy każdego z nas, bez względu na wiek. Co więcej – jeśli w ciepłych miesiącach nie opalamy się codziennie lub stosujemy filtry UV – suplementacja powinna być kontynuowana przez cały rok.
Warto przeczytać: Zastosowanie witaminy D. Czy znasz wpływ witaminy D na organizm?
Kto jest szczególnie narażony na witaminę D?
Wiemy już, że każdy z nas może być narażony na niedobór witaminy D. Istnieją jednak szczególne wskazania do suplementacji witaminy D i są to:
– wiek podeszły
– otyłość
– praca zmianowa
– występowanie chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, choroby autoimmunologiczne, alergie
– choroby jelit ograniczające wchłanianie składników odżywczych
– osteoporoza
– okres okołomenopauzalny
– profilaktyka antynowotworowa
– skłonność do depresji
Jak zatem suplementować witaminę D? Zalecane dawki suplementów w zależności od grupy wiekowej to:
– noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU/dobę
– niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400 do 600 IU/dobę
– dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU/dobę
– dorośli – 800 do 2000 IU/dobę
– kobiety w ciąży i karmiące piersią – 1500 do 2000 IU/dobę
A jak wybrać najlepszy suplement z witaminą D?
Poszukuj wyłącznie preparatów jakości premium, takich jak witamina D marki Cheers. Ta polska marka specjalizująca się w najwyższej jakości suplementach diety oferuje witaminę D3 w połączeniu z witaminą K2. Taki duet zapewnia najskuteczniejsze działanie i doskonałą biodostępność witamin. Brak syntetycznych, szkodliwych dodatków, naturalne pochodzenie witamin, wysokie ich dawki oraz łatwa do strawienia kapsułka czynią z witaminy D3+K2 Cheers doskonały wybór.
Możesz dowiedzieć się więcej odwiedzając stronę https://cheers.com.pl/witamina-d3-k2/, gdzie poznasz szereg zalet naturalnej witaminy D, którą warto suplementować i uzupełniać jej niedobory w organizmie. Jej znakomite oddziaływanie na każdą komórkę ciała to inwestycja, której nie warto ignorować. Twoje zdrowie to przecież najcenniejsza wartość, bo inwestowanie w siebie to inwestycja najbardziej opłacalna.