Jak czyścić i konserwować namiot?

0
4242
Jak czyścić i konserwować namiot?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, abyś wybierał się na wczasy na tradycyjne pole namiotowe, ale kiedy przyszło do pakowania, okazywało się, iż Twój namiot nie nadaje się do rozbicia, bowiem jest mocno zanieczyszczony po wcześniejszych espadach, w jakich Ci towarzyszył?

W związku z tym, niezależnie od tego czy właśnie wróciłeś z biwakowania, czy dopiero się na nie wybierasz, koniecznie musisz zająć się skrupulatnym wypielęgnowaniem oraz konserwacją Twego namiotu. Poniżej, w dalszych fragmentach naszego artykułu, podpowiemy Ci jak się za to zabrać, z czym się to je potocznie mówiąc oraz jaki rodzaj preparatów jest dla nas niezbędny.

Kompleksowe wyczyszczenie namiotu możliwe jest dzięki jego wypraniu w całości. Oczywiście ze względu na jego nietypową konstrukcję nie decydujemy się na wrzucenie namiotu do pralki automatycznej, ale na pranie ręczne. Dodatkowo korzystamy przy tym z wyjątkowych specjalistycznych preparatów, które umożliwiają bezproblemowe oczyszczenie namiotu z brudu, ale nie będą powodowały żadnych jego odkształceń, wyblaknięć koloru czy też naruszeń i przetarć w strukturze tkaniny.

Musimy pamiętać o tym, że jeżeli potraktujemy nasz namiot zbyt drastycznie – wsadzimy do bębna pralki, albo podziałamy na niego za mocnymi detergentami chemicznymi, możemy doprowadzić czasem nawet nieświadomie do uszkodzeń włókien. Poza tym musisz wiedzieć czy Twój namiot jest wodoodporny, bo jeżeli nie to zawilgotnieje na tyle, że nie będzie nadawał się już do użytkowania.

Warto zatem wykorzystywać specjalistyczne specyfiki, stworzone stricte do prania namiotów, a takowego na rynku są. Jeżeli natomiast okazują się one kosmetykami zbyt drogimi dla Ciebie, zamień je na domowe, wiecznie skuteczne receptury, w tym klasyczną mieszaninę woda plus szare mydło. Zabije wszelkie bakterie, usunie zabrudzenia, kurz, plamy, błoto. Najlepiej, żeby tak oczyszczony namiot nie suszyć sztucznie, ale wystawić na słońce. Pod wpływem działania naturalnych promieni słonecznych, z pewnością wyschnie dużo szybciej.

Jednym z preparatów, który warty jest uwzględnienia podczas czyszczenia namiotu to także mydło Dr. Beckmann, które jest produktem w pełni ekologicznym, nadającym się świetnie do usuwania plam nie tylko na namiotach, ale szeregu innych tekstyliów, na przykład dywanów, plecaków, tapicerek. Jest to sposób na zlikwidowanie zabrudzeń z krwi, tuszu, trawy, błota czy oleju. Nie ma w sobie żadnych sztucznych barwników, zatem jest bezpieczne w użytkowaniu. Producent pozbawił owe mydło również aromatów i konserwantów. Jego koszt to symbolicznych kilka złotych za 100 gram.

Jak czyścić i konserwować namiot?

Namiot jak najbardziej możemy także odświeżać z zastosowaniem szczotki o miękkim włosiu, delikatnej ściereczki, nowej gąbki i czystej wody. Pamiętaj tylko, aby nie trzeć powierzchni namiotu za mocno, aby nie doszło do jego uszkodzenia. Systematycznie poddawaj swój namiot, zwłaszcza jeżeli często z niego korzystasz, czyszczeniu na zasadzie zamiatania oraz odkurzania. Ponadto możesz także wypolerować suwaki, gdzie gromadzą się drobiny kurzu, błota czy piasku, co prezentuje się nieestetycznie. Dzięki temu przedłużysz żywotność suwaków.

Raz na jakiś czas zastosuj także zabiegi konserwacyjne, a więc kup specyfiki ochronne, w postaci impregnatów wodoodpornych, jakie zabezpieczą namiot przed blaknięciem pod wpływem wysokich temperatur. Do dyspozycji mamy rozmaite postaci tych produktów – aerozole, kostki pielęgnacyjne, płyny. Wiele z nich umożliwia także zabezpieczenie materiału z jakiego zrobiony został nasz namiot przed działaniem pleśni czy grzybów oraz rozwojem innych mikroorganizmów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here