Karmienie piersią – co robić w przypadku trudności?

0
19695
Karmienie piersią – co robić w przypadku trudności?

Pierwszym pokarmem dziecka jest zazwyczaj mleko jego mamy i trudno sprzeczać się z faktem, że jest to najlepsze pod wieloma względami rozwiązanie. Warto karmić naturalnie, ponieważ mleko mamy jest przez malucha najlepiej przyswajalne, wzmacnia jego odporność, a samo ssanie piersi pomaga budować emocjonalną więź. Jednak taki sposób karmienia nie zawsze jest możliwy lub jest on utrudniony. Jakie problemy mogą wystąpić i jak sobie z nimi radzić? Przeczytaj nasz artykuł.

Popularne problemy mam

Jedną z popularnych dolegliwości, które przysparzają kłopotów młodym mamom, jest nawał pokarmu. Jeżeli chcesz karmić piersią, nie martw się na zapas. Nawał mleczny jest najczęściej chwilową trudnością, która ostatecznie kończy się sukcesem. W takim przypadku dobrą metodą jest częste przystawianie dziecka do piersi i dbanie o prawidłowy przebieg procesu karmienia. Po pewnym czasie produkcja mleka powinna się uregulować, a wraz z tym znikną nieprzyjemne objawy. Trudniejszą sytuacją jest zazwyczaj brak pokarmu lub obrzęki i zapalenia piersi. Jeżeli piersi nie produkują wcale pokarmu lub jest go za mało, spróbuj pomimo tego dość często dostawiać dziecko. Odruch ssania maleństwa ma duże szanse pobudzić jego produkcję. Warto pić też herbatki stymulujące laktację. Natomiast zapalenie piersi, które objawia się gorączką, obrzękiem i popękaną skórą na brodawkach wymaga już konsultacji z lekarzem. Być może przez pewien czas będziesz musiała przyjmować antybiotyk i stosować się do innych zaleceń specjalisty.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Jeżeli nie udało Ci się uporać z problemami związanymi z produkcją pokarmu lub z jakiegoś powodu nie czujesz się na siłach karmić piersią, możesz zdecydować się na mleko modyfikowane. Nie obawiaj się opinii otoczenia, które często podchodzi do tego tematu przesadnie emocjonalnie. Nie karmiąc piersią nie wyrządzasz dziecku krzywdy. Najważniejsze, żebyście oboje czuli się dobrze, a wspólne przebywanie sprawiało Wam przyjemność. Pamiętaj jednak, żeby przygotowywać mleko modyfikowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zwróć też uwagę na to, że różne mieszanki są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku – są specjalnie oznaczone, dlatego nie powinnaś mieć problemów z dokonaniem właściwego wyboru. Kupuj mleko modyfikowane tylko w zaufanych sklepach, a najlepiej w aptekach – internetowych lub stacjonarnych. Jeśli Twój maluszek czuje się źle po mleku modyfikowanym, skonsultuj się z lekarzem. Być może cierpi z powodu nietolerancji lub alergii. W takim przypadku lekarz przepisze specjalne mleko, wydawane w aptece na receptę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here